Reklama

Pielgrzymka wysokiego ryzyka

Pielgrzymka wysokiego ryzyka

27.11.2006
Czyta się kilka minut
Wizytę w Turcji Benedykt XVI zaczyna od mauzoleum Atatürka, twórcy laickiego państwa nad Bosforem. Czy to gest zamierzony? Niewątpliwie papieska podróż wpisuje się w wewnątrztureckie spory: o Unię Europejską i o islam.
S

Stambuł to mozaika. W tym mieście dzielnice liberalne sąsiadują z konserwatywnymi; w pierwszych normą są dziewczyny w mini, w drugich kobiety w hidżabach. Znajomość geografii światopoglądowo--religijnej miasta (i kraju) - decydująca o tym, gdzie para studentów bez ślubu może wynająć mieszkanie, gdzie pracują liberalni alewici, gdzie poszuka zatrudnienia brodaty islamista, gdzie przy herbacie siedzą komuniści, a gdzie zwolennicy lokalnego mułły - to wyższa sztuka.

Także Turcja to mozaika. Nic tak nie irytuje jej mieszkańców jak mylenie ich kraju z państwami arabskimi czy wymienianie jednym tchem w towarzystwie Iranu i Arabii Saudyjskiej. Gdy przed wizytą Benedykta XVI najczęściej powtarzającym się "rymem" medialnym do słowa "Turcja" był na Zachodzie przymiotnik "muzułmańska", moi tutejsi znajomi dostawali białej gorączki. Bo Turcja ma swą specyfikę, której...

7004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]