Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pavel mniej znany

Pavel mniej znany

23.10.2016
Czyta się kilka minut
Ota Pavel (1930–1973), autor genialnych opowiadań, powstałych w ramach terapii psychiatrycznej, był komentatorem sportowym radia czechosłowackiego; pierwszy atak choroby dopadł go właśnie podczas olimpiady w Innsbrucku (1964).
P

Pisał reportaże, jakich u nas nie ma. No bo komu przyszłoby do głowy, by sportretować Małysza, sięgając po formę ludowej baśni? A tak właśnie zrobił Pavel z legendarnym skoczkiem narciarskim Jiřím Rašką. Wcześniej pisał o kolarzach, piłkarzach ręcznych i hokeistach, o gimnastyczkach i mistrzu akrobacji lotniczej Ladislavie Bezáku (kiedy Bezák, wykorzystując swoje umiejętności, uciekł w 1971 r. wraz z rodziną z CSRS, tekst stał się na długo niecenzuralny). Książkę zamyka portret innej legendy: biegacza Emila Zátopka. Polecam także tym, których sport w ogóle nie interesuje – to jest po prostu książka o pięknych ludziach! ©

Ota Pavel „Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe”, przeł. Justyna Wodzisławska, Dowody na Istnienie, Warszawa 2016, seria Stehlík pod redakcją Mariusza Szczygła

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]