Reklama

Papież robi porządek w Fabryce św. Piotra

Papież robi porządek w Fabryce św. Piotra

06.07.2020
Czyta się kilka minut
Wejście żandarmów do Fabryki św. Piotra – instytucji sprawującej nadzór nad największą bazyliką świata – to kolejna w ostatnich miesiącach akcja watykańskiej prokuratury tropiącej finansowe nadużycia za Spiżową Bramą.
T

Tym razem zarekwirowano dokumenty i komputery w biurach dwóch wysokich rangą urzędników podejrzewanych o wydanie wielomilionowych sum na remont kopuły bazyliki bez przeprowadzenia przetargów. Śledztwo wykaże, czy koszt wykonanych prac nie został zawyżony. Decyzją papieża Franciszka pieczę nad Fabryką sprawować będzie komisja kierowana przez abp. Maria Giordanę, byłego nuncjusza w Słowacji, który rok temu otrzymał podobną misję – wyjaśnienia malwersacji finansowych w Chórze Kaplicy Sykstyńskiej, co skończyło się odejściem jego dyrektorów: artystycznego i administracyjnego.

Przeprowadzone jesienią ub. roku zmiany personalne w watykańskich instytucjach kontroli finansowej, prokuraturze i sądach przynoszą wymierne efekty. Wprowadzono restrykcyjne przepisy o przetargach, zwolniono urzędników odpowiedzialnych za wątpliwe inwestycje w nieruchomości, postawiono zarzuty karne osobom, które dopuściły się malwersacji. Według opublikowanego 3 lipca rocznego raportu watykańskiej Agencji Kontroli Finansowej nawiązano też współpracę z organizacjami międzynarodowymi monitorującymi przepływy finansowe w poszukiwaniu śladów korupcji, prania brudnych pieniędzy czy wspierania międzynarodowego terroryzmu. Pod kątem tego ostatniego zarzutu w 2019 r. sprawdzano jedną watykańską transakcję – na szczęście podejrzenia kontrolerów okazały się nieuzasadnione. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]