Reklama

Papież łamie stereotypy

Papież łamie stereotypy

21.04.2009
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI mianował bp. Zygmunta Zimowskiego przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupa. Abp Zimowski urodził się w 1949 r. w Kupieninie w diecezji tarnowskiej. Po święceniach kapłańskich w 1973 r. studiował teologię dogmatyczną na KUL-u i w Innsbrucku w Austrii. Od 1983 r. pracował w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. W 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem radomskim. Jakie jest znaczenie tej nominacji?
R

Recepcja nauczania Kościoła w dużej mierze zależy od jego relacji ze światem nauki. W dobie wyzwań biotechnologii i biomedycyny znaczenie Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia rośnie. Niekiedy lekceważąco nazywana "duszpasterstwem pielęgniarek", Rada staje się coraz bardziej "duszpasterstwem naukowców". Benedykt XVI

osobiście zna abp. Zimowskiego: przez wiele lat współpracował z nim w ramach Kongregacji Nauki Wiary. Nominacja potwierdza zatem zaufanie Papieża.

Poprzednik abp. Zimowskiego, kard. Javier Lozano Barragán, zasłynął z wypowiedzi o możliwości dopuszczenia prezerwatywy w profilaktyce AIDS. Jego ustąpienie to nie wyraz utraty zaufania Papieża i jego polityki. Meksykański purpurat rok temu osiągnął wiek emerytalny (75 lat) i przeszedł poważną operację wycięcia raka trzustki.

Ta nominacja łamie jeszcze jeden...

1375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]