Reklama

Papież bez wad serca

Papież bez wad serca

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Janusz Skalski, kardiochirurg: Lepiej zrozumiemy metaforę o Kościele jako „szpitalu polowym”, jeśli zajrzymy do źródeł tego słowa, kiedyś oznaczającego przytułek i przytulisko. Szpital powinien być otoczeniem dla człowieka pokrzywdzonego.
W szpitalu w Krakowie-Prokocimiu, 29 lipca 2016 r. Fot. OSSERVATORE ROMANO / AFP / EAST NEWS
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI, MARCIN ŻYŁA: Rozmawiamy godzinę po wizycie Franciszka w szpitalu w Prokocimiu.

JANUSZ SKALSKI: Byłem wśród przyjmujących papieża. Ale zdążyłem jedynie, podczas pożegnania, powiedzieć cztery słowa: „Santo Padre, mil gracias” (śmiech).

Zapamiętane sceny? 

Moment, w którym papież obejmował i przytulał dzieci. Trudno było o jakieś dłuższe rozmowy, chociażby ze względów językowych. Ale jeśli człowiek coś całym sobą wyraża, to nie trzeba słów. A ten akurat człowiek gromadzi wokół siebie tyle dobra i ciepła, że trzeba by być z kamienia, by tego nie zauważyć. U nas w szpitalu, jak zresztą zwykle, przemawiał w prostych słowach, które dały ogromną nadzieję tym dzieciakom i rodzicom, którzy na niego czekali.

Na czym polega niezwykłość tego pontyfikatu? 

Na...

9147

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]