Papieska agenda 2015

Kilka podróży po różnych kontynentach, Synod, encyklika: to niektóre punkty z intensywnego kalendarza papieża Franciszka w 2015 r.

05.01.2015

Czyta się kilka minut

„Dla papieża i Watykanu będzie to rok intensywny, pełen ważnych wydarzeń, określających dalszy kierunek pontyfikatu” – pisze rzymski korespondent agencji Kathpress Johannes Schidelko.

12 stycznia papież rusza w podróż do Azji (to jego siódma podróż zagraniczna): na Sri Lankę i Filipiny; w tym drugim kraju odwiedzi region spustoszony przez tajfun w 2013 r. Filipiny to jedyny kraj Azji, gdzie katolicy są większością; oczekuje się, że w papieskiej mszy może wziąć udział nawet 6 mln osób (w 1995 r. w mszy z Janem Pawłem II uczestniczyło 5 mln ludzi; było to największe zgromadzenie w historii).

Cel kolejnej podróży to USA: we wrześniu Franciszek będzie w Filadelfii na Światowym Dniu Rodziny; zapewne odwiedzi też siedzibę ONZ w Nowym Jorku i parlament USA w Waszyngtonie. Papież odwiedzi też trzy kraje Ameryki Łacińskiej; na razie nie podał, które (spekuluje się, że Ekwador i Kolumbię, może Boliwię lub Meksyk; wiadomo, że w 2016 r. chce zobaczyć rodzinną Argentynę i Chile). Kolejna podróż zaprowadzi do Afryki; konkretnych krajów jeszcze nie podano (wymienia się Ugandę, Kenię, Nigerię, Mozambik). W planie na 2015 r. jest też wizyta we francuskim Lourdes i kilku miastach włoskich (Neapol, Florencja i Turyn; być może papież pojawi się u krewnych w Piemoncie).

W październiku w Watykanie odbędzie się drugi Synod Biskupów o rodzinie – kontynuacja burzliwego Synodu z minionej jesieni. Spodziewane są kolejne intensywne debaty, a także decyzje dotyczące duszpasterstwa we „wrażliwych” kwestiach małżeństwa, rodziny i seksualności.

Wreszcie Franciszek będzie kontynuować reformę Kurii Rzymskiej – reformę „struktur i mentalności”, by Kuria „bardziej niż dotąd miała charakter służebny wobec Kościołów lokalnych”, podaje Kathpress – i reformę finansów watykańskich. W lutym po raz pierwszy spotyka się nowa komisja ds. ochrony dzieci; kieruje nią kard. Seán O’ Malley z Bostonu. Także w lutym odbędzie się spotkanie kolegium kardynalskiego, podczas którego Franciszek zamierza dyskutować o problemach Kościoła z najbliższymi współpracownikami.

Już wkrótce – być może w styczniu – papież opublikuje pierwszą własną encyklikę, o ekologii (encyklikę „Lumen fidei” z 2013 r. opublikował jeszcze wspólnie z poprzednikiem Benedyktem XVI). Hiszpański dziennik „El Pais” twierdzi – powołując się na źródła w Watykanie – że encyklika jest „praktycznie gotowa”. Jej tematem jest „ochrona stworzenia”. Spekuluje się, że będzie w niej mowa także o zagrożeniach dla natury w Ameryce Łacińskiej, w tym dla indiańskich plemion z Amazonii.


Na podst. KATHPRESS

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2015