Czas zaskoczeń

Kalendarium

10.03.2014

Czyta się kilka minut

 / Fot. TIME INC.
/ Fot. TIME INC.

13 marca 2013

Kard. Jorge Mario Bergoglio zostaje wybrany na papieża, przyjmując imię Franciszek. Jest pierwszym jezuitą, a od niemal 200 lat pierwszym zakonnikiem na Stolicy Piotrowej, pierwszym spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki. „Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie” – mówi w pierwszym przemówieniu.

19 marca

Inauguracja pontyfikatu. Na plac św. Piotra przybywa ok. 200 tys. ludzi, w tym delegacje 130 państw. W homilii Franciszek przekonuje, że „prawdziwą władzą jest służba” i także papież musi „przyjąć z miłością i czułością całą ludzkość, zwłaszcza najuboższych, najsłabszych, najmniejszych”.

13 kwietnia

Papież powołuje ośmioosobową Radę Kardynałów (przez media nazwaną Grupą C8), która ma pomóc mu przygotować reformę kurii rzymskiej i doradzać w rządzeniu Kościołem.

12 maja

Pierwsza kanonizacja. Franciszek ogłasza świętymi 800 męczenników z Otranto z 1480 r. oraz dwie zakonnice: Laurę Montoya y Upegui z Kolumbii i Marię Guadalupe García Zavala z Meksyku. Przez rok trwania swojego pontyfikatu Franciszek wyniósł na ołtarze łącznie 804 świętych i 541 błogosławionych.

24 czerwca

Franciszek powołuje Papieską Komisję ds. Instytutu Dzieł Religijnych. Będzie ona zbierać dokładne informacje na temat sytuacji prawnej i różnych działań cieszącego się nie najlepszą sławą watykańskiego banku.

5 lipca

Publikacja pierwszej encykliki „Lumen fidei”, czyli „Światło wiary”. Franciszek przejął i uzupełnił szkic przygotowany jeszcze przez Benedykta XVI, zamykający tryptyk encyklik o wierze, nadziei („Spe salvi”) i miłości („Deus caritas est”).

8 lipca

Franciszek jedzie na Lampedusę, by uczcić pamięć imigrantów, którzy chcąc dostać się do Europy, utonęli w Morzu Śródziemnym. To jego pierwsza podróż.

11 lipca

Franciszek ogłasza „motu proprio”, zaostrzające kary za przestępstwo pedofilii i wprowadzające karanie rozprowadzania pornografii. Prawo dotyczy pracowników, a także obywateli Watykanu (w tym nuncjuszy).

19 lipca

Powstaje Papieska Komisja ds. Organizacji Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Ma ona wypracowywać rozwiązania w kwestii lepszego zarządzania finansami i czuwać nad ich przejrzystością.

22-28 lipca

Papież przebywa w Brazylii na obchodach XXVIII Światowych Dni Młodzieży, odwiedza Rio de Janeiro i Aparecidę. W czasie lotu powrotnego długo odpowiada na pytania dziennikarzy. Podkreśla m.in., że „trzeba wypracować głęboką teologię kobiety” i pyta: „Jeśli ktoś jest homoseksualistą, a poszukuje Pana Boga, i ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby go osądzać?”.

8 sierpnia

Franciszek ustanawia Komitet Bezpieczeństwa Finansowego. Ma on koordynować działalność władz Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego m.in. w dziedzinie zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

19 września

W jezuickim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica” ukazuje się obszerny wywiad. Franciszek m.in. wskazuje przykład kobiety, która podczas pierwszego nieudanego małżeństwa dokonała aborcji, w drugim związku jest matką piątki dzieci, aborcja bardzo jej ciąży i chciałaby się pojednać z Kościołem. „Co ma uczynić spowiednik?” – pyta papież.

30 września

Franciszek ogłasza, że 27 kwietnia 2014 r. odbędzie się w Rzymie kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II.

8 października

Papież zapowiada, że 5-19 października 2014 r. obradować będzie III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu, poświęcone „wyzwaniom duszpasterskim związanym z rodziną”. Sekretariat Synodu rozsyła do Kościołów lokalnych ankietę, zawierającą pytania m.in. o rzeczywistą sytuację osób rozwiedzionych, związków żyjących bez sakramentu małżeństwa, osób homoseksualnych i problemów małżeństw z regulacją poczęć (w niektórych krajach na ankietę można było odpowiedzieć przez internet). Z zebranego materiału ma powstać w maju tego roku roboczy dokument przedsynodalny.

24 listopada

Na zakończenie Roku Wiary, podczas Mszy św. na placu św. Piotra Franciszek przekazuje pierwszą adhortację „Evangelii gaudium” („Radość Ewangelii”). „Mam nadzieję – stwierdza – że wszystkie wspólnoty znajdą sposób na podjęcie odpowiednich kroków, by podążać drogą duszpasterskiego i misyjnego nawrócenia, które nie może pozostawić rzeczy w takim stanie, w jakim są”.

5 grudnia

Po spotkaniu Rady Kardynałów media dowiadują się, że papież zamierza powołać komisję ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych (która do tej pory nie powstała). Jej celem będzie doradzanie papieżowi w sprawie zaangażowania Stolicy Apostolskiej w ochronę dzieci i troski o ofiary nadużyć.

11 grudnia

Franciszek zostaje Człowiekiem Roku 2013 amerykańskiego tygodnika „Time”. Wybór uzasadniono tym, że rzadko który „gracz na scenie światowej” tak szybko przyciąga uwagę ludzi młodych i starych, wierzących i cyników.

1-8 lutego

Polscy biskupi, przebywający w Rzymie z wizytą ad limina apostolorum, spotykają się z Franciszkiem. W przesłaniu do nich papież mówi o rodzinie jako o jednym z głównych priorytetów duszpasterstwa Kościoła.

20-21 lutego 2014

Obraduje konsystorz nadzwyczajny Kolegium Kardynalskiego. Po referacie kard. Waltera Kaspera, mówiącym m.in. o problemie ewentualnej zmiany dyscypliny wobec rozwodników, którzy zawarli cywilne małżeństwa, rozgorzała burzliwa dyskusja.

22 lutego

Papież wręcza insygnia kardynalskie 19 nowym kardynałom. Oprócz kilku najbliższych współpracowników Franciszka w kurii rzymskiej, birety kardynalskie otrzymują biskupi diecezjalni m.in. z Wielkiej Brytanii, Nikaragui, Kanady i Brazylii – oraz trzech arcybiskupów seniorów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014