Reklama

Ostrożność i prawda

Ostrożność i prawda

14.06.2006
Czyta się kilka minut
Komisja teologiczno-duszpasterska "Pamięć i Troska przekazała kard. Stanisławowi Dziwiszowi memoriał zawierający zasady moralne dotyczące grzechu, nawrócenia i pokuty w odniesieniu do kontaktów i współpracy księży ze służbami bezpieczeństwa PRL.
P

Przewodniczący komisji bp Jan Szkodoń wyjaśnił dziennikarzom, że "chodzi przede wszystkim o zasady teologiczne dotyczące grzechu zdrady Boga i Kościoła, zdrady swojego powołania, zgorszenia. Potem jest kwestia wewnętrznego nawrócenia, drogi pokuty i wynagrodzenia Panu Bogu i Kościołowi za wyrządzone krzywdy". Ponieważ ze służbami specjalnymi PRL kontaktowało się przynajmniej 95 proc. księży, potrzebne jest także rozróżnienie stopni odpowiedzialności. Biskup tłumaczył, że inna jest odpowiedzialność "tego, kto system zła tworzył, kto go podtrzymywał, kto przyczyniał się do jego rozwoju, kto z tego czerpał korzyści", a inna - jeżeli ktoś czuł, że jest bezradny, był zastraszony i szedł na niedozwolony kompromis.

W dokumencie omówiono problem zadośćuczynienia ludziom, którzy cierpieli z powodu współpracy księży z SB. "Tu też musi być pewna proporcja. Jeżeli zło...

3062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]