Reklama

Ostatnie słowa Jana Pawła II

Ostatnie słowa Jana Pawła II

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Siedem razy odezwał się Chrystus z krzyża do swego Ojca i ludzi: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią, Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju, Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja, Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?, Pragnę, Wykonało się!, Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Wszystkie te zdania, choć rozproszone w świadectwach ewangelistów, tworzą przejmujący testament wybaczenia, zbawienia, troski, samotności, cierpienia, zwycięstwa i zawierzenia w modlitwie. Wiedział o tym Haydn, komponując oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, dostrzegają to również współcześni teologowie.
K

Kiedy umierał Jan Paweł II, w skupieniu czekaliśmy na jego słowa, żeby raz jeszcze odczuć ich moc i odnaleźć w nich siebie. I słowa te docierały do nas stopniowo, czasem w formie apokryficznej - niepotwierdzonej przez Watykan. Różne źródła, jak czterej ewangeliści, podawały różne informacje, z których jednak można było wyczytać spójny przekaz. Analogia z Chrystusem na krzyżu nasuwała się sama: Papież odchodził w cierpieniu, otoczony przez garstkę najbliższych współpracowników; mówił niewiele, spokojnie wypływał na wody śmierci, żeby dotrzeć na drugą stronę. Te dni były dla wielu z nas jak rozciągnięty w czasie Wielki Piątek. I kiedy nieco później, w dzień pogrzebu, wiatr targał szaty kardynałów i przewracał karty leżącej na trumnie Księgi, odbieraliśmy to jako widoczny znak, jak trzęsienie ziemi na Golgocie. Na myśl przychodziły słowa setnika: “Istotnie, człowiek ten był...

10062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]