Reklama

Ostateczne pytanie

Ostateczne pytanie

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Adwentowe rozmowy o cnotach: wiara. Z Krzysztofem Piesiewiczem rozmawia Artur Sporniak
K

KRZYSZTOF PIESIEWICZ: - Pod koniec lat 70. jako młody adwokat broniłem trzech chłopaków - mieli po dziewiętnaście, dwadzieścia parę lat - oskarżonych o serię brutalnych morderstw dokonanych na starszych kobietach. Groził im wyrok śmierci. Zaryzykowałem przeprowadzenie dowodu na możliwość wskazania pozytywnych rokowań co do ich przyszłości - taka linia obrony nie była praktykowana w polskich sądach.

W charakterze biegłego poprosiłem prof. Czapowa, wybitnego socjologa zajmującego się problemem patologii społecznych. Zapytałem go, jak to możliwe, by ci chłopcy, z których jeden parał się poezją, drugi był harcmistrzem jednego z prężnych szczepów warszawskich, a trzeci sumiennie pracował w fabryce, przynosił mamie pieniądze i bezinteresownie pomagał sąsiadom, mogli dokonać takich zbrodni? Odpowiedział, że to przykład dysocjalności, czyli poczucia, że wszystko, co...

15973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]