Reklama

Ładowanie...

Ostateczne pytanie

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Adwentowe rozmowy o cnotach: wiara. Z Krzysztofem Piesiewiczem rozmawia Artur Sporniak
K

KRZYSZTOF PIESIEWICZ: - Pod koniec lat 70. jako młody adwokat broniłem trzech chłopaków - mieli po dziewiętnaście, dwadzieścia parę lat - oskarżonych o serię brutalnych morderstw dokonanych na starszych kobietach. Groził im wyrok śmierci. Zaryzykowałem przeprowadzenie dowodu na możliwość wskazania pozytywnych rokowań co do ich przyszłości - taka linia obrony nie była praktykowana w polskich sądach.

W charakterze biegłego poprosiłem prof. Czapowa, wybitnego socjologa zajmującego się problemem patologii społecznych. Zapytałem go, jak to możliwe, by ci chłopcy, z których jeden parał się poezją, drugi był harcmistrzem jednego z prężnych szczepów warszawskich, a trzeci sumiennie pracował w fabryce, przynosił mamie pieniądze i bezinteresownie pomagał sąsiadom, mogli dokonać takich zbrodni? Odpowiedział, że to przykład dysocjalności, czyli poczucia, że wszystko, co...

15973

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]