Reklama

Opóźnić menopauzę

Opóźnić menopauzę

09.08.2021
Czyta się kilka minut
D

Dziewczynki rodzą się z kompletem oocytów, z których w cyklu menstruacyjnym powstają komórki jajowe. Gdy zaczyna ich brakować, następuje menopauza. Zachodzi ona zwykle w wieku 45-55 lat, a na to zróżnicowanie wpływają zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Te ostatnie postanowił zbadać zespół Johna Perry’ego z Uniwersytetu w Cambridge.

Uczeni przeanalizowali genomy 200 tys. kobiet i zidentyfikowali 290 genów, które mają związek z czasem wystąpienia menopauzy. Wiele z nich reguluje procesy naprawiania DNA w oocytach, które z wiekiem się pogarszają, co prowadzi do usuwania z organizmu wadliwych komórek – i szybszego wyczerpania ich zapasów. Najsilniejszy efekt okazał się mieć gen CHEK2, produkujący białko, które uruchamia w komórce z uszkodzonym DNA procesy samozniszczenia. U kobiet, które utraciły funkcję tego genu, menopauza następowała średnio ­ 3,5 roku później. Badacze potwierdzili także, że myszy, które nie posiadały aktywnego genu CHEK2, miały zwiększone możliwości reprodukcyjne, a ich zapas oocytów wystarczał na dłużej.

„W idealnym świecie bylibyśmy w stanie przewidzieć, które kobiety mają krótsze naturalne okno płodności, aby umożliwić im podejmowanie bardziej świadomych decyzji reprodukcyjnych” – mówił w „Nature” Perry. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]