Reklama

Ogród teologii niemieckiej

Ogród teologii niemieckiej

03.07.2005
Czyta się kilka minut
To typ teologii systematycznej i spekulatywnej: podejmującej wyzwanie, jakie dla ludzkiego ducha stanowią treści Objawienia. Podejmuje je czasem w systematycznym wykładzie tego, co znajduje w Objawieniu, a czasem próbuje własnych sił, nie zawsze z dobrym skutkiem.
J

Jarosław Borowiec: - Skąd pomysł, żeby poprzez antologię zapoznać polskiego czytelnika z bogactwem niemieckiej myśli teologicznej?

Ks. Tomasz Węcławski: - Kiedyś zostałem zaproszony do Instytutu Germanistyki UAM z wykładem “Po co teologowi znajomość języka niemieckiego?". Prof. Hubert Orłowski, który wydaje serię “Poznańska Biblioteka Niemiecka", powiedział wtedy, że przydałaby się w Polsce prezentacja teologii niemieckiej.

Na tę pozycję należy więc spoglądać z perspektywy wspomnianej serii, bardzo wartościowej i pokazującej różne aspekty historii kultury i obecności niemieckojęzycznej myśli w kulturze. Powiem trochę brutalnie: nie można być dobrze wykształconym Europejczykiem bez znajomości takiego zjawiska jak teologia niemiecka. W tym sensie nie jest to książka skierowana wyłącznie do wąskiego kręgu fachowców....

8154

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]