Reklama

Odnowione muzeum

Odnowione muzeum

28.12.2019
Czyta się kilka minut
Muzeum Książąt Czartoryskich na nowo. W 1801 r. księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję w Puławach.
JAN GRACZYŃSKI / EAST NEWS
W

W 1831 r. zbiory zostały przewiezione do Hotelu Lambert w Paryżu. Powróciły do Polski w 1876 r. Kolekcja pamiątek narodowych stawała się też wybitnym zbiorem dzieł sztuki. W 2016 r. po zakupie kolekcji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stała się ona integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Właśnie po trwającym dziewięć lat remoncie budynku „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i tysiące innych dzieł wróciły wreszcie na swoje miejsce. Na zdjęciu: prezentacja odnowionego muzeum, 19 grudnia 2019 r. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]