Reklama

Obywatel ad hoc

Obywatel ad hoc

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Polacy nie chcą się angażować w działania sektora pozarządowego. Ale to nie znaczy, że nie bywają aktywnymi obywatelami. Robią to jednak inaczej. Być może dzisiaj nie potrzeba nam społeczeństwa obywatelskiego, rozumianego w kategoriach przeciwwagi dla władzy państwowej?
R

Rozpoczęcie zmian systemowych w Europie Środkowej i Wschodniej związane jest z aktywnością obywatelską mieszkańców tej części Europy. Obywatele wykorzystali zmiany geopolityczne i załamanie gospodarcze systemu komunistycznego do demokratyzacji systemu politycznego oraz uwolnienia gospodarki od patologii centralistycznego i planistycznego zarządzania. Były to działania zinstytucjonalizowane i zorganizowane (działalność opozycji solidarnościowej w Polsce) lub spontaniczne, zbiorowe akcje (niszczenie muru berlińskiego przez mieszkańców Wschodnich Niemiec). Transformacja wyzwoliła w wielu ludziach aktywność społeczną. Polacy zaczęli zakładać organizacje, towarzystwa i stowarzyszenia.

Boom na organizacje pozarządowe skończył się w połowie lat 90. Od tego czasu specjaliści badań nad obywatelskością mówią o kryzysie, a w najlepszym razie o poważnych niedostatkach...

9110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]