OBRAZ TYGODNIA

18 – 24 lutego 2014

24.02.2014

Czyta się kilka minut

Ukraina: krew, śmierć, negocjacje, zwycięstwo. Wierne Wiktorowi Janukowyczowi jednostki specjalne otworzyły ogień do demonstrantów. Zginęło ok. 100 osób, ok. 1500 odniosło rany, ale protestu nie udało się złamać. Do Kijowa, stojącego w obliczu groźby wojny domowej, przyjechali szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski, którzy po kilkunastogodzinnych negocjacjach z Janukowyczem i przedstawicielami opozycji parlamentarnej doprowadzili do kompromisu: władza przestała strzelać, zgodziła się na ograniczenie uprawnień prezydenta i powrót do konstytucji z 2004 r. Majdan jednak odrzucił ten kompromis, a dzień później Samoobrona Majdanu przejęła pokojowo kontrolę nad dzielnicą rządową, zaś partie opozycyjne, poparte przez posłów, którzy opuścili Partię Regionów – uzyskały większość w parlamencie. Janukowycz opuścił Kijów, a powstańcy zajęli jego luksusową rezydencję. Wkrótce potem więzienie opuściła była premier Julia Tymoszenko. Pełniącym obowiązki nowego prezydenta został nowy przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow, wcześniejsze wybory prezydenckie odbędą się 25 maja, a Janukowycz jest ścigany listem gończym. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiada gotowość udzielenia Ukrainie pomocy finansowej; swoją pomoc powstrzymała natomiast Rosja.


Polska zgoda. W chwili największego napięcia na Ukrainie, w Sejmie o sytuacji za wschodnią granicą mówił premier Donald Tusk, zapowiadając nacisk na pozostałe kraje członkowskie UE, by wprowadziły sankcje osobiste i finansowe dla sprawców rozlewu krwi, i jednoznacznie deklarując, że za eskalację wydarzeń odpowiada władza. Wystąpienie oklaskiwali politycy PiS, a podczas późniejszej debaty Jarosław Kaczyński mówił, że podziela pogląd premiera, iż w sprawach ukraińskich polscy politycy powinni mówić jednym głosem.


Mariusz T. pod policyjną obserwacją. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie nie uwzględnił zażalenia dyrektora więzienia, w którym czterokrotny morderca i gwałciciel zakończył karę 25 lat pozbawienia wolności, i nie zgodził się na skierowanie go do zamkniętego ośrodka terapeutycznego w trybie przyspieszonym, zanim decyzji w tej sprawie nie podejmie podczas osobnej rozprawy. Wobec przebywającego już na wolności T. policja prowadzi tzw. czynności operacyjno-rozpoznawcze: mężczyzna nie może wyjeżdżać z kraju i opuszczać miejsca zamieszkania od godz. 22 do 7, a w przypadku każdego zamiaru wyjścia powinien, na co najmniej godzinę przed, poinformować policję.


Ksiądz Wojciech G. aresztowany. Warszawska prokuratura oskarżyła zakonnika ze zgromadzenia michalitów o wykorzystywanie seksualne nieletnich – nie tylko na Dominikanie, gdzie pracował jako misjonarz i gdzie zarzut pedofilii postawiono również nuncjuszowi apostolskiemu, arcybiskupowi W., ale również w Polsce. Księdzu G. grozi do 12 lat więzienia.


Śmierć burmistrza. 70-letni samorządowiec ze Zdzieszowic, członek Mniejszości Niemieckiej i zwolennik autonomii Śląska Dieter Przewdzing został zamordowany we własnym domu. Jego współpracownicy sugerują, że ta śmierć mogła mieć podłoże polityczne.


Precedensowy wyrok. Reżyser i pisarz Andrzej Żuławski ma przeprosić aktorkę Weronikę Rosati i zapłacić 100 tys. zł zadośćuczynienia za fragmenty swojej książki „Nocnik”, która – choć fabularyzowana – pozwalała rozpoznać w sportretowanej w wyjątkowo złym świetle bohaterce właśnie Weronikę Rosati. Większość procesu toczyła się za zamkniętymi drzwiami.


25 maja. To podany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego termin wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z ostatniego sondażu CBOS wynika, że do urn wybiera się 36 proc. Polaków. W wynikach poparcia dla partii politycznych utrzymuje się wysoka przewaga PiS nad PO.


Gowin bez Wiplera. Szeregi ugrupowania Polska Razem opuszcza przywódca Stowarzyszenia Republikanie, poseł Przemysław Wipler, który nie znalazł się na pierwszym miejscu wśród warszawskich kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego i szuka teraz zbliżenia z Kongresem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Poparcie dla PR oscyluje w granicach 2 proc.


Pogrzeb legendy. Na Powązkach pochowano senatora Zbigniewa Romaszewskiego, jednego z założycieli KOR, działacza Solidarności i kawalera Orderu Orła Białego. Nad grobem legendy opozycji przedsierpniowej przemawiali prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i lider PiS Jarosław Kaczyński.


Udane Soczi. Na zakończenie zimowych igrzysk olimpijskich polskie łyżwiarki szybkie zdobyły srebrny medal w drużynie, a łyżwiarze – brązowy. Doliczając cztery złote medale (dwa Kamila Stocha, po jednym Justyny Kowalczyk i Zbigniewa Bródki) była to dla Polaków najlepsza zimowa olimpiada w historii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2014