OBRAZ TYGODNIA

26 listopada – 2 grudnia

02.12.2013

Czyta się kilka minut

Kijów walczy o Europę. Po tym, jak na szczycie w Wilnie nie doszło do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską (naciskany przez Moskwę i niemający ze strony UE dostatecznych gwarancji finansowych prezydent Wiktor Janukowycz zdecydował o przerwaniu negocjacji), mieszkańcy stolicy kraju rozpoczęli masowe demonstracje z żądaniem dymisji władz. Ulicami Kijowa przeszedł kilkusettysięczny marsz, kilka tysięcy zwolenników opozycji nocowało na głównym placu miasta, mimo próby spacyfikowania protestu przez milicję. UE, która jeszcze przed wybuchem protestów skrytykowała Moskwę za jej działania wobec Kijowa, deklaruje, że propozycja podpisania umowy wciąż jest na stole – wymaga to jedynie woli politycznej ukraińskich władz i postępów w wypełnianiu warunków określonych przez Brukselę (jest wśród nich rozwiązanie sprawy więzionej Julii Tymoszenko). W Wilnie umowy stowarzyszeniowe z UE parafowały Mołdawia i Gruzja.


Kościół: kurs na decentralizację. Papież Franciszek przedstawił swój pierwszy dokument programowy – posynodalną adhortację „Evangelii Gaudium”. Mówi w niej o „nawróceniu papiestwa” i przekazaniu części uprawnień z kurii rzymskiej w ręce lokalnych episkopatów, a o Eucharystii pisze, że „nie jest nagrodą dla doskonałych, lecz potężnym lekiem i pokarmem dla słabych” (co odczytuje się jako zapowiedź złagodzenia przepisów, zakazujących przystępowania do komunii osobom rozwiedzionym żyjącym w powtórnych związkach).


Berlusconi odchodzi. 77-letni były wszechwładny premier Włoch został pozbawiony miejsca w Senacie w związku z wyrokiem skazującym za przestępstwa gospodarcze w jego dawnym koncernie medialnym Mediaset. W parlamencie włoskim Silvio Berlusconi zasiadał 19 lat.


Upadek rządu Łotwy. Premier Valdis Dombrovskis ogłosił, że ustępuje ze stanowiska w związku z zawaleniem się centrum handlowego w Rydze. W katastrofie, spowodowanej nadmiernym obciążeniem dachu (budowano na nim ogród zimowy), zginęło ponad 50 osób.


Skrzypczak ustąpił. Wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak podał się do dymisji, przyjętej przez ministra Tomasza Siemoniaka i premiera Donalda Tuska. Obaj zwierzchnicy deklarowali zaufanie i wdzięczność do podwładnego, ale jego gest rozwiązał im ręce po serii publikacji (m.in. na łamach „TP”) na temat niejasnych relacji Skrzypczaka z izraelskim lobbystą Mieczysławem Bullem i listem wysłanym do izraelskiego MON, z którego mogło wynikać, że polski resort obrony wskazuje zwycięzcę przetargu na zakup samolotów bezzałogowych jeszcze przed jego ogłoszeniem.


Ustawa o powtórnym skazaniu. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w radiu RMF, że nie wyklucza, iż skieruje do Trybunału Konstytucyjnego uchwalone niedawno prawo, umożliwiające tworzenie ośrodków o specjalnym rygorze dla osób, które odsiedziały już wprawdzie wyroki za przestępstwa z użyciem przemocy przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności seksualnej, ale istnieje „bardzo wysokie prawdopodobieństwo”, że popełnią je ponownie. Apele o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją formułują m.in. cytowani przez „Tygodnik” w poprzednim numerze psychiatra prof. Józef Gierowski i prawnik prof. Andrzej Zoll.


Namaszczenia z naruszeniem. Sąd Najwyższy orzekł, że udzielenie sakramentu namaszczenia w szczecińskim szpitalu nieprzytomnemu Jerzemu R. bez jego wcześniejszej zgody naruszyło swobodę sumienia. Sąd apelacyjny ma zdecydować, czy ateiście, który wrócił do zdrowia, należy się odszkodowanie.


Kraków będzie oddychał. Radni sejmiku wojewódzkiego uchwalili zakaz palenia węglem w piecach stolicy Małopolski, będący jedną z głównych przyczyn dręczącego mieszkańców smogu. Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym miastem Polski i jednym z najbardziej zanieczyszczonych w UE, jego mieszkańcy mają pięć lat na dostosowanie się do wymogów ustawy; dla najuboższych przewidziano dopłaty.


Kraków nie oddycha. Rezygnacja kilkorga aktorów z udziału w próbach, w połączeniu z wcześniejszymi protestami prawicowo zorientowanej części widowni podczas innego spektaklu, skłoniły dyrekcję Starego Teatru do odwołania premiery „Nie-Boskiej komedii” przygotowywanej przez chorwackiego reżysera Olivera Frljicia. O wsparciu dla działań dyrektora sceny, Jana Klaty, zapewnił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.


O jeden most za daleko. Bydgoscy radni PO i SLD zdecydowali o zmianie nazwy przeprawy przez Brdę: zamiast imienia Lecha Kaczyńskiego most ma się nazywać Uniwersytecki. Pomysłodawcy zmiany tłumaczą, że nazwy tej częściej używa się w mieście, a podczas honorowania pamięci nieżyjącego prezydenta, wkrótce po katastrofie smoleńskiej, działali pod wpływem silnych emocji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2013