OBRAZ TYGODNIA

8 – 14 października 2013

14.10.2013

Czyta się kilka minut

Referendum bez zwycięzców. W głosowaniu nad odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta Warszawy wzięło udział 25,7 proc. uprawnionych: 344 385 osób, a żeby referendum było wiążące, zagłosować musiało 389 430 warszawiaków. PO, z której pani prezydent się wywodzi, wzywała do bojkotu głosowania; za pozbawieniem Gronkiewicz-Waltz stanowiska głosowało ok. 95 proc. uczestników referendum.


„Lapsus” arcybiskupa. Pytany o pedofilię wśród duchownych abp Józef Michalik powiedział dziennikarzom: „Wielu z tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nieraz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo, i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga”. Słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu wywołały skandal; po kilku godzinach zorganizowano nadzwyczajną konferencję prasową, podczas której arcybiskup przeprosił za nieporozumienie, wyjaśniając, że dziecko zawsze jest niewinne. „Zwykły lapsus językowy” – tłumaczył przełożonego rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, dodając, że jego styl polega na tym, że „rozpoczyna zdanie, czasem nie kończy, czasem wtrąca inne”. Biskupi uchwalili aneksy do przyjętych w ubiegłym roku wytycznych dotyczących postępowania w przypadku wykrycia pedofilii wśród duchownych, zadeklarowali politykę „zera tolerancji” i przeprosili za tych kapłanów, którzy skrzywdzili dzieci.


Chrześcijaninie, licz się ze słowami. Redaktor naczelny portalu Fronda.pl Tomasz Terlikowski przegrał proces z Alicją Tysiąc za zestawienie jej z Adolfem Eichmannem: kobietę, która wytoczyła państwu proces za uniemożliwienie legalnej aborcji, musi publicznie przeprosić i zapłacić 10 tys. zł odszkodowania. Sąd uznał, że Terlikowski jako katolik ma prawo nazywać aborcję zabójstwem, jednak „żaden światopogląd nie upoważnia do obrażania innych osób”.


Śmierć u wybrzeży. Z wód w pobliżu położonej na Morzu Śródziemnym wysepki Lampedusa wyłowiono ciała ponad 300 nielegalnych imigrantów, którzy przed tygodniem usiłowali dopłynąć do Włoch. Komisja Europejska zapowiedziała zorganizowanie wielkiej operacji przechwytywania łodzi z uchodźcami próbującymi przedostać się do Europy: ma to na celu ratowanie ich życia, choć nie zapewnienie im azylu na kontynencie.


Ameryka wciąż bez budżetu. Paraliż rządu USA, spowodowany niezatwierdzeniem przez Kongres finansów państwa na następne 12 miesięcy, nie był największym problemem Białego Domu w ostatnich dniach: większym okazały się kłopoty z wdrożeniem systemu komputerowego, mającego obsługiwać zreformowany program ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare.


Moskwa przeciw ekologom. 30 członków Greenpeace, wśród nich Polak, zostało aresztowanych za próbę wtargnięcia na położoną w Arktyce platformę wiertniczą Gazpromu. Rosyjscy śledczy oskarżają ich o piractwo i grożą wieloletnim więzieniem; twierdzą także, że na statku ekologów znaleźli narkotyki i aparaturę przydatną do działań szpiegowskich.


Noble. Nagrodę z medycyny i fizjologii otrzymali Thomas C. Südhof, Randy W. Schekman i James E. Rothman, którzy opisali system wewnętrznego transportu komórek; z fizyki – François Englert i Peter W. Higgs, odkrywcy „boskiej cząstki”, której istnienie zostało ostatecznie potwierdzone przed rokiem w Wielkim Zderzaczu Hadronów; z chemii – Arieh Warshel, Michael Levitt i Martin Karplus, dzięki którym rozwinięto programy komputerowe do symulowania procesów chemicznych; z literatury – autorka opowiadań Alice Munro, z ekonomii – Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen i Robert J. Shiller za analizę wyceny aktywów. Nagrodę pokojową przyznano Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, której inspektorzy pracowali ostatnio w Syrii.


Nienawiść w sieci. Trybunał w Strasburgu uznał, że jeden z największych estońskich portali internetowych poniósł słuszną karę za dopuszczenie do pojawienia się na nim nienawistnych komentarzy. W podobnych sprawach polskie sądy orzekają kary dla portali tylko w przypadku, gdy nie zareagowały na zgłoszone wcześniej nadużycia.


Wojskowa karuzela stanowisk. Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek został odwołany, a jego następcą został płk Piotr Pytel – to reperkusje pozbawienia przez Służbę dostępu do informacji niejawnych wiceministra obrony Waldemara Skrzypczaka, który – jak wynika z informacji „TP” – również wkrótce straci stanowisko.


Kto po nich pójdzie? Kilkunastu mężczyzn z kijami bejsbolowymi i pochodniami zaatakowało łódzką rodzinę Romów. Pytani przez „Gazetę Wyborczą” Romowie mówią, że są dręczeni od dawna, a szukanie pomocy u policji nie ma sensu.


Nie jedziemy na mundial. Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Ukrainą i straciła szanse na awans do przyszłorocznych mistrzostw świata. Trener Fornalik straci stanowisko niezależnie od wyniku ostatniego spotkania – rozgrywanego już po zamknięciu tego numeru pojedynku z Anglią na Wembley.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2013