OBRAZ TYGODNIA

9 – 15 kwietnia 2013

15.04.2013

Czyta się kilka minut

Smoleńsk, trzecia rocznica. Pod nieobecność przywódców państwa (prezydent Bronisław Komorowski modlił się w kaplicy własnego pałacu, premier Donald Tusk po porannym złożeniu hołdu przed pomnikiem na Powązkach wyjechał z wizytą do Nigerii, na miejsce tragedii polecieli szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki i minister obrony Tomasz Siemoniak) 10 kwietnia prym wiedli liderzy PiS i sympatyzujących z tym ugrupowaniem mediów. Podczas kierowanego przez Antoniego Macierewicza posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. katastrofy jego przewodniczący wywodził, że samolot rozerwały dwa wybuchy, gdzie indziej powiedział, że trzy osoby przeżyły katastrofę i zostały odwiezione karetkami do szpitala, rząd „podejmuje wysiłki, by nie wykryć sprawców”, zaś komisja Millera „fałszowała dowody”. Z sondażu Homo Homini przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” wynika, że ponad połowa Polaków uważa, iż prowadzone w Polsce i Rosji śledztwa nie doprowadzą do wyjaśnienia przyczyn katastrofy, a jedna trzecia wierzy w zamach.


Pomnik po ekshumacji? Upamiętnienie ofiar tragedii z 10 kwietnia na jej miejscu może natrafić na trudności: gubernator obwodu smoleńskiego Aleksij Ostrowski mówi, że „pomnik będzie na pewno, ale trzeba znaleźć równowagę między interesami strony rosyjskiej i polskiej”. Wśród „interesów strony rosyjskiej” jest wcześniejsze przebadanie terenu w poszukiwaniu poległych tu w czasie II wojny światowej żołnierzy Armii Czerwonej – co może oznaczać pokaźną zwłokę.


Do raportu. Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz ma przygotować raport dla premiera, w którym opisane zostaną okoliczności towarzyszące podpisaniu przez spółkę Gaz-System memorandum w sprawie ewentualnej budowy przez Polskę pomijającego Ukrainę gazociągu z Białorusi na Słowację. Rząd już zadeklarował, że projekt nie ma ekonomicznego uzasadnienia.


Gdzie Kwaśniewski? Po spotkaniu b. prezydenta z liderami SLD, Leszkiem Millerem i Józefem Oleksym, ogłoszono, że Aleksander Kwaśniewski weźmie udział w czerwcowym Kongresie Lewicy Polskiej. W kuluarach spekuluje się, iż oznacza to poparcie dla Sojuszu i wycofanie się z wcześniejszych deklaracji o aliansie z Ruchem Palikota, co jednak dementuje związany ostatnio z Palikotem Marek Siwiec. Na razie Kwaśniewski zaprezentował 15 pełnomocników ruchu społecznego Europa Plus, który ma tworzyć listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego, a media spekulowały, czy nie zrobił tego w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.


Przedszkola po staremu. Rząd wycofał się z zapowiadanej przed kilkoma miesiącami reformy, zakładającej dofinansowanie z budżetu państwa placówek przedszkolnych, co mogłoby ułatwić dostęp do opieki większej grupie dzieci i zdjąć część obciążeń finansowych z samorządów.


Episkopat o in vitro. Abp Henryk Hoser zaprezentował dokument „o wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek”, w którym przypomniano naukę Kościoła o sztucznym zapłodnieniu, a przy okazji skrytykowano przygotowany przez rząd program dofinansowania sztucznego zapłodnienia.


Reforma kurii. Papież Franciszek powołał grupę ośmiu kardynałów, która ma mu doradzać w sprawie zmian w powszechnie krytykowanej podczas poprzedniego pontyfikatu kurii rzymskiej.


Żelazna Dama. W wieku 87 lat zmarła Margaret Thatcher, wieloletnia przewodnicząca Partii Konserwatywnej i premier Wlk. Brytanii w latach 1979-90.


Wymiana ciosów. Waszyngton ogłosił listę 18 Rosjan uznanych za persona non grata w USA, a związanych z tajemniczą śmiercią w więzieniu prawnika Siergieja Magnitskiego. Moskwa odpowiedziała „czarną listą”, na której umieszczono 18 Amerykanów.


Raje podatkowe. Jedną z konsekwencji ujawnionych przed tygodniem informacji o tysiącach najbogatszych osobistości światowego życia publicznego ukrywających swoje oszczędności w rajach podatkowych jest polecenie premiera Francji, by cały jego rząd ujawnił swój majątek – okazało się, że np. szef resortu ds. budżetu ukrył 600 tys. euro na koncie w Szwajcarii.


Głodówka. Przetrzymywani w amerykańskiej bazie Guantanamo więźniowie podejrzewani o terroryzm i współpracę z Al-Kaidą prowadzą od kilku tygodni strajk głodowy. Sto kilkadziesiąt osób, w większości więzionych od 10 lat, oczekuje zwolnienia lub postawienia przed sądem; Amerykanie karmią ich przymusowo.


NC minus. Po połączeniu Cyfry Plus i telewizji „n” nie ustają protesty abonentów, zmuszanych do zawierania z platformą nowych, droższych umów. Władze NC+, zaskoczone skalą zjawiska, postanowiły się ugiąć, przyjmując część postulatów i przepraszając klientów w mediach.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2013