OBRAZ TYGODNIA

5 – 11 lutego 2013

11.02.2013

Czyta się kilka minut

Papież ustępuje. Benedykt XVI poinformował, że ze względów zdrowotnych złoży urząd. „Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową – napisał do Kolegium Kardynalskiego 86-letni Papież. – Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 r., tak, że od 28 lutego 2013 r., od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża”.


Mamy budżet. Szczyt UE w Brukseli zaakceptował projekt wspólnych finansów na lata 2014-20, przygotowany przez przewodniczącego Radzie Europejskiej Hermana van Rompuya. Polska, która włoży do niego ok. 30 mld euro, otrzyma ponad 70 mld euro w ramach polityki spójności i ok. 30 mld z polityki rolnej – mniej więcej tyle zapowiadał w ostatniej kampanii wyborczej premier Tusk. W skali całego kontynentu, przede wszystkim na skutek żądań Wlk. Brytanii, budżet jest o 3 proc. niższy od obecnego, ale Polska dostanie więcej niż obecnie (na politykę spójności najwięcej ze wszystkich krajów UE). „Dla mnie to jeden z najszczęśliwszych dni w życiu” – powiedział premier Donald Tusk po zakończeniu kilkudziesięciogodzinnego maratonu negocjacyjnego.


Gorliwi pomocnicy. Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił materiały dotyczące skargi podejrzanego o terroryzm Saudyjczyka, który twierdzi, że przetrzymywano go w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Równocześnie ukazał się raport Open Society Justice Initiative, organizacji sponsorowanej m.in. przez miliardera George’a Sorosa, z którego wynika, że we wspieranie nielegalnych operacji USA przeciwko rzeczywistym lub domniemanym terrorystom zaangażowały się 54 kraje. Oprócz Polski tajne więzienia miały znajdować się w Afganistanie, Tajlandii, Maroku, Rumunii i na Litwie. Rząd w Warszawie zapowiedział „wstrzemięźliwość” w dalszych kontaktach z Europejskim Trybunałem, bo w aktach śledztwa są informacje dotyczące „kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa”.


Małżeństwa homoseksualne. Brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualne. „Ta zmiana wzmocni, a nie osłabi instytucję małżeństwa, dlatego powinniśmy poprzeć takie związki nie pomimo tego, że jesteśmy konserwatystami, ale właśnie dlatego, że nimi jesteśmy” – zadeklarował premier David Cameron.


Śmierć w Tunezji. Od kul zamachowca zginął Chokri Belaïd, przywódca świeckiej opozycji, krytykujący rządzących krajem od czasu Arabskiej Wiosny islamistów.


Zamach w Iraku. Pod kolumną aut z polskim ambasadorem, gen. Lechem Stefaniakiem, wybuchła mina pułapka. Ataki terrorystyczne w Bagdadzie i okolicach mnożą się przed 10. rocznicą amerykańskiej inwazji, która doprowadziła do obalenia Saddama Husajna.


Paradny Palikot. Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka (jej ustąpienia domagał się macierzysty Ruch Palikota, po tym, jak przyjęła wysoką premię za pracę w prezydium Sejmu). Przeciw odwołaniu Nowickiej były m.in. PO i SLD – nieoficjalnie mówiło się, że z powodu niechęci ich elektoratów do kandydatury transseksualnej posłanki Anny Grodzkiej, którą Palikot chciał posadzić na fotelu wicemarszałka Sejmu w miejsce Nowickiej. „Być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona” – skomentował przymierzający się teraz do usuwania pani wicemarszałek z klubu Janusz Palikot, uważający się skądinąd za obrońcę kobiet i wykluczonych.


PO w dół. Spory światopoglądowe przy okazji debaty o związkach partnerskich zaowocowały spadkiem popularności partii rządzącej – według CBOS chce na nią głosować 25 proc. badanych, tylko o procent więcej niż na PiS.


Rekordowe bezrobocie. Pod koniec stycznia bez pracy pozostawało 14,2 proc. Polaków – prawie 2,3 mln osób, ok. 160 tys. osób więcej niż przed miesiącem.


Liczą wybuchy. Doradcy zespołu Antoniego Macierewicza, zajmującego się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej, podczas sesji na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego usiłowali dowieść, że na pokładzie samolotu miały miejsce dwa wybuchy, zaś jego skrzydło nie mogło zostać zniszczone w kontakcie z brzozą.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 07/2013