OBRAZ TYGODNIA

23 – 26 października 2012

29.10.2012

Czyta się kilka minut

Aborcja: kompromis zostaje. Po burzliwej, pełnej inwektyw z obu stron debacie, Sejm utrzymał ustawę antyaborcyjną w obecnym kształcie: w drugim czytaniu upadła skierowana wcześniej do komisji poprawka Solidarnej Polski, zakazująca przerywania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Przeciw jej rozpatrywaniu było 245 posłów (w tym, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, min. sprawiedliwości Jarosław Gowin, który najpierw poparł skierowanie jej do komisji), za – 184 (w tym 14 z PO).


In vitro: wist premiera. Rząd zapowiedział program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego: w ciągu 3 lat miałoby z niego skorzystać 15 tys. par przed czterdziestką, legitymujących się co najmniej rocznym leczeniem niepłodności. Państwo sfinansuje trzy próby, za kurację hormonalną zapłacą pacjenci. Donald Tusk mówi, że rozporządzenie rządu nie wstrzymuje sejmowych prac nad ustawowym uregulowaniem spornych procedur, jednak wątpi, by parlament szybko się z nimi uporał. Konwencja bioetyczna zostanie ratyfikowana.


Gospodarka hamuje. Sprzedaż detaliczna w Polsce osiągnęła najgorszy wynik od kwietnia 2010 r., kiedy nastąpiło silne ograniczenie zakupów w związku z żałobą narodową, a prognozy na najbliższe miesiące są zdecydowanie bardziej pesymistyczne. GUS podaje, że dynamikę sprzedaży podtrzymują jedynie dyskonty oferujące niższe ceny podstawowych produktów.


Wpadka MSZ. Dane o polskiej pomocy rozwojowej, dotyczące m.in. wsparcia dla białoruskiej opozycji, znalazły się w internecie. Odpowiedzialny za to urzędnik stracił pracę, ale zapewne nie powstrzyma to reżimu Łukaszenki przed wzmożeniem represji wobec wymienionych w materiałach osób.


Mucha zostaje, Wojtaś leci. Premier Tusk nie przyjął dymisji minister sportu w związku z kompromitacją wokół zalanego Stadionu Narodowego i przełożenia meczu Polska–Anglia, stanowisko stracił natomiast szef Narodowego Centrum Sportu.


PZPR czy PZPN. Zbigniew Boniek został następcą Grzegorza Laty w fotelu prezesa związku odpowiadającego za polski futbol. Zdaniem wielu komentatorów niezależnie od wyniku wyborów w PZPN wszystko zostanie po staremu.


Ostatnia debata. Trzecia telewizyjna dyskusja między Barackiem Obamą a Mittem Romneyem, poświęcona polityce zagranicznej, skończyła się – zdaniem sondaży – zwycięstwem obecnego prezydenta USA, ale na tyle nieznacznym, że kandydat Republikanów Romney wciąż ma wielkie szanse na odebranie mu miejsca w Białym Domu.


Napięcie w Libanie. W zamieszkach, wywołanych po zabójstwie szefa wywiadu, zginęły cztery osoby. O dokonanie zamachu oskarża się Syryjczyków, rozwścieczony tłum wdarł się do siedziby premiera, któremu zarzucono zbyt daleko idącą współpracę z Damaszkiem, a armia wezwała przywódców politycznych do „ostrożniejszego wyrażania swych poglądów”.


Wyrok we Włoszech. Były premier Silvio Berlusconi został skazany w pierwszej instancji na cztery lata więzienia za oszustwa podatkowe przy zakupie praw do emisji w telewizji Mediaset. Sąd w Mediolanie zabronił mu również zajmować stanowiska publiczne przez trzy lata.


Firmy bez parytetu. Komisja Europejska odrzuciła propozycję komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, by 40 proc. miejsc w radach nadzorczych dużych spółek giełdowych zajmowały kobiety.


Biskup na terapii. Warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki, który przed tygodniem został zatrzymany za prowadzenie auta po pijanemu, złożył obowiązki. „Wiadomo, że rozwiązanie problemu alkoholowego wymaga czasu i cierpliwości. Na pewno będzie trwać długie miesiące” – powiedział rzecznik warszawskiej kurii ks. Rafał Markowski.


Profesorowie o zamachu. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyło się spotkanie naukowców współpracujących z parlamentarnym zespołem ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Prof. Kazimierz Nowaczyk z USA dowodził na podstawie analizy fotografii przedstawiających ułożenie szczątków samolotu, że na jego pokładzie doszło do wybuchu, prof. Wiesław Binienda z USA z kolei stwierdził, że gdyby rzeczywiście samolot wylądował na plecach, pasażerowie mieliby większe szanse na przeżycie.


Solidny jak Macierewicz. Jak ujawniła „Gazeta Wyborcza”, przewodniczący sejmowego zespołu ds. badania katastrofy smoleńskiej usprawiedliwił nieobecność na procesie, który wytoczył mu b. szef WSI Marek Dukaczewski, ważnymi wydarzeniami w Sejmie, a nieobecność na posiedzeniu sejmowej komisji, która miała się zająć uchyleniem jego immunitetu – sądowym procesem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2012