OBRAZ TYGODNIA

16 – 22 października 2012

22.10.2012

Czyta się kilka minut

Smoleński horror. Na jednej z rosyjskich stron internetowych pojawiły się drastyczne zdjęcia zmasakrowanych ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O sprawie poinformowały polskie media, a internauci natychmiast rzucili się do wyszukiwania fotografii. ABW oświadczyła, że prowadziła sprawę od końca września, próbując doprowadzić – z częściowym, jak widać, powodzeniem – do zablokowania stron zawierających makabryczną zawartość. Premier Tusk i minister Sikorski (który polecił wezwać do MSZ rosyjskiego ambasadora) zasugerowali, że publikacja zdjęć może być prowokacją, mającą na celu skłócenie Polaków.


Dwie prędkości, dwa budżety. Szczyt UE w Brukseli zgodził się na wprowadzenie jednolitego nadzoru bankowego dla strefy euro „w trakcie 2013 r.” (Francja chciała, by stało się to już od stycznia). Polska i inne kraje spoza eurolandu nie będą nim objęte w stopniu takim, jak państwa posługujące się wspólną walutą. „Będziemy mieli trochę mniej praw, ale też trochę mniej obowiązków” – podsumował Donald Tusk, który starł się z premierem Wlk. Brytanii Davidem Cameronem na temat rozdzielenia prac nad budżetem UE w latach 2014-20 od przymiarek do skonstruowania osobnego budżetu eurolandu.


Druga debata. Tym razem lepszy w telewizyjnym starciu kandydatów na prezydenta USA był pełniący ten urząd Barack Obama, różnice w sondażach poparcia amerykańskiej opinii publicznej między kandydatem Demokratów a reprezentującym Republikanów Mittem Romneyem pozostają jednak minimalne.


Basen Narodowy. Mecz reprezentacji Polski z Anglią w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata nie odbył się w terminie: organizatorzy zlekceważyli prognozy pogody i nie zasunęli na czas dachu Stadionu Narodowego, po czym grę w piłkę uniemożliwiły intensywne opady (dzień później kompromitacji już nie było: Polacy zremisowali z Anglikami 1:1). Premier Tusk zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych niezamknięcia dachu, prasa spekuluje o dymisji prezesa Narodowego Centrum Sportu, a nawet o odejściu jego zwierzchniczki, minister sportu Joanny Muchy.


Tusk: reaktywacja. Premier tracącego w sondażach rządu odbył pielgrzymkę po najpopularniejszych programach telewizyjnych (był m.in. gościem Moniki Olejnik i Tomasza Lisa) i zapowiedział tournée po kraju. „Istnieje wielka przestrzeń Polski umiarkowanej i rozsądnej, która nie chce ani rewolucji, ani kontrrewolucji” – mówił np. o utrzymaniu obecnego kompromisu w kwestii ustawy antyaborcyjnej. Spór w PO wokół ustawy o in vitro ma zostać rozbrojony za pomocą regulującego kwestie zapłodnienia pozaustrojowego rozporządzenia ministra zdrowia.


Nadzieja w łupkach. Rząd przyjął założenia ustawy określającej reguły gry dla firm, które będą poszukiwały złóż gazu i ropy w skałach łupkowych. Rząd deklaruje, że „wydobycie gazu łupkowego stanie się najważniejszym od dziesięcioleci impulsem pobudzenia gospodarczego Polski”.


Mniej w portfelach. Z danych GUS wynika, że choć nominalnie zarabiamy o 1,6 proc. więcej niż przed rokiem, to ceny w tym czasie wzrosły o 3,8 proc. Realny spadek płacy o ponad 1,5 proc. w ostatnim kwartale jest najwyższy od prawie ośmiu lat.


Think-tank. Dziennikarz Igor Janke, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, historyk idei Dariusz Gawin i urzędniczka państwowa Anna Streżyńska są wśród założycieli Instytutu Wolności, który zamierza inicjować debaty, przedstawiać raporty i prowadzić działania edukacyjne mające podnieść jakość życia politycznego w Polsce.


Otrzeźwienie. Warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki, który mając 2,5 promila alkoholu we krwi wjechał w latarnię, przeprosił wiernych za wywołane zgorszenie, oddał się do dyspozycji Papieża i zadeklarował jak najszybsze skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.


Ziemkiewicz przeprasza. Publicysta „Rzeczpospolitej” zamieścił na łamach tej gazety płatne ogłoszenie, w którym odwołuje stwierdzenia z książki „Michnikowszczyzna” na temat Cezarego Stypułkowskiego, prosi czytelników o uznanie ich za niebyłe, przeprasza itd.


Irena Dziedzic i SB. Warszawski sąd uwolnił słynną prezenterkę PRL-owskiej telewizji od zarzutu tajnej współpracy ze służbami komunistycznego państwa, mimo iż w archiwach IPN zachowały się dokumenty wytworzone dzięki przekazywanym przez nią informacjom, a nawet pokwitowania przyjmowanych przez nią pieniędzy. Sąd uznał, że fakt, iż te ostatnie były podpisane nazwiskiem, a nie pseudonimem, każe kwestionować tajność współpracy Dziedzic z SB.


Papier w odwrocie. Wychodzący od 80 lat amerykański tygodnik „Newsweek” przestanie się ukazywać w wersji drukowanej – od przyszłego roku przejdzie na wydania cyfrowe i wersję online.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2012