OBRAZ TYGODNIA

9 – 15 października 2012

15.10.2012

Czyta się kilka minut

Wotum. Opozycja nie zdołała odwołać rządu Donalda Tuska – za wnioskiem o wotum zaufania głosowało 233 posłów, przeciw – 219. W „drugim exposé” premier mówił o miliardach na inwestycje (m.in. w energetykę, poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego) i reformę państwa socjalnego (m.in. żłobki, przedszkola, wydłużenie urlopu macierzyńskiego), a także modernizację armii czy rozwój nauki. Słabym punktem wystąpienia była kwestia finansowania tych zamierzeń – poza deklaracją wynegocjowania 300 mld euro z budżetu UE na lata 2014-20 i powołania z majątku państwowego spółki do rozkręcania inwestycji infrastrukturalnych.


Wiele hałasu o aborcję. Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu wniosek Ruchu Palikota o dopuszczenie przerywania ciąży na życzenie w pierwszym trymestrze, skierował natomiast do komisji projekt Solidarnej Polski, zakazujący aborcji z powodu upośledzenia płodu. Sprawa wywołała burzę w liberalnych mediach, podkreślających, że 40 posłów PO poparło wniosek SP, a 28 wstrzymało się od głosu – mimo iż szanse na zmianę obecnego prawa i tak są bliskie zeru: część ze wstrzymujących się posłów PO zapowiada, że podczas ostatecznego głosowania będzie za utrzymaniem ustawy w obecnym kształcie, podobnie myśli prezydent Bronisław Komorowski.


Zdecyduje Sejm. Ponieważ rząd nie osiągnął porozumienia z Kościołem co do wysokości odpisu od podatku dochodowego, który miałby zastąpić likwidowany Fundusz Kościelny, sprawa trafi do parlamentu. Donald Tusk uważa, że odpis powinien wynosić 0,3 proc., biskupi nieoficjalnie skłaniają do kwoty bliższej 1 proc.


Odskok. Senator PiS Grzegorz Bierecki, milioner i wszechwładny dotąd prezes Kasy Krajowej SKOK, zrezygnował z tej ostatniej funkcji i przeszedł do rady nadzorczej. Zdaniem informatora „Gazety Wyborczej”, obawia się działań Komisji Nadzoru Finansowego.


Noble: Brytyjczyk John Gurdon i Japończyk Shinya Yamanaka w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania, które umożliwiają „cofanie w czasie” dojrzałych komórek do etapu, w którym mają cechy zarodkowych komórek macierzystych (szansa na nowe metody leczenia np. choroby Alzheimera i cukrzycy); Francuz Serge Haroche i Amerykanin David Wineland w dziedzinie fizyki za eksperymenty z dziedziny optyki kwantowej, zmierzające m.in. do budowy superszybkich komputerów; Amerykanie Robert Lefkowitz i Brian Kobilka w dziedzinie chemii za badania systemu wymiany informacji między komórkami; Chińczyk Mo Yan w dziedzinie literatury. Nagrodę Pokojową otrzymała Unia Europejska.


Prognozy MFW: spadek PKB strefy euro wyniesie w tym roku 0,1 proc., szacowany wzrost w roku przyszłym to 0,4 proc. Dane Polski na tym tle to wzrost 2,4 proc. w 2012 r. i 2,1 w 2013. Niemiecka gospodarka ma rosnąć w tempie 0,9 proc., Francja – 0,1 i 0,4. Spadki Hiszpanii to -1,5 oraz -1,3, a Grecji -6 i -4 proc. PKB.


Merkel w Atenach. Dziesiątki tysięcy demonstrantów (niektórzy przebrani w niemieckie mundury z okresu II wojny światowej), buntujących się przeciwko narzuconej przez UE polityce drastycznych oszczędności, witały panią kanclerz w stolicy Grecji. Ochraniana przez 7 tysięcy policjantów Angela Merkel udzieliła poparcia dla koalicyjnego rządu Antonisa Samarasa i dała do zrozumienia, że planowana na listopad kolejna transza pomocy dla bankrutującego kraju nie jest zagrożona.


Pussy Riot. Wyszła na wolność jedna z członkiń punkowego zespołu, które zdaniem sądu znieważyły uczucia religijne, wykonując w moskiewskiej cerkwi wulgarną antyrządową piosenkę: podczas rozprawy kasacyjnej sąd uznał, że nie obraziła prawosławia, tylko władze na Kremlu. Pozostałe dwie piosenkarki mają spędzić 24 miesiące w kolonii karnej.


Zmiany na Litwie. Wybory parlamentarne w tym kraju zakończyły się zwycięstwem ugrupowań centrolewicowych, które odsuną od władzy rząd premiera Kubiliusa. Związek Polaków na Litwie z wynikiem ok. 6 proc. przekroczył próg wyborczy.


Śmierć reżysera. W wieku 83 lat zmarł Jerzy Jarocki, autor wielkich spektakli według Gombrowicza, Witkacego, Mrożka i Różewicza.


Skok. 43-letni austriacki wyczynowiec Felix Baumgartner, wyniesiony na wysokość ponad 39 kilometrów przez balon, rzucił się w dół i po 10-minutowym locie – podczas którego przekroczył barierę dźwięku – bezpiecznie wylądował na spadochronie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2012