OBRAZ TYGODNIA

2 – 8 października 2012

08.10.2012

Czyta się kilka minut

PiS przed PO. Pierwszy raz od lat partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła ugrupowanie Donalda Tuska, i to aż o 6 punktów procentowych – wynika z sondażu TNS Polska dla TVP Info. Gdyby wybory odbyły się dziś, w Sejmie znalazłby się również SLD (9 proc. poparcia); PSL i Ruch Palikota balansują na granicy progu wyborczego.


Punkt dla Romneya. Zdaniem większości komentatorów i wszystkich sondaży kandydat Republikanów zdecydowanie wygrał pierwszą debatę telewizyjną z Barackiem Obamą.


Gruzja: zmiana warty. Partia miliardera Bidziny Iwaniszwilego wygrała wybory parlamentarne i odsuwa od władzy ugrupowanie prezydenta Micheila Saakaszwilego: Gruziński Sen Iwaniszwilego uzyskał ok. 55 proc. głosów, Zjednoczony Ruch Narodowy Saakaszwilego – ok. 40 proc. Zwycięzcy zapowiadają, że nie chcą zbaczać z prozachodniego kursu, choć deklarują także chęć poprawy stosunków z Rosją.


Chávez znów zwycięski. Kandydat opozycji, prawnik o polsko-żydowskich korzeniach Henrique Capriles Radonski, przegrał wybory prezydenckie w Wenezueli, otrzymując 45 proc. głosów; na rządzącego od 14 lat charyzmatycznego lewicowego populistę Hugo Cháveza głosowało 54 proc. wyborców.


Syria: będzie interwencja? Turecki parlament upoważnił rząd do przeprowadzenia operacji wojskowej w Syrii, w odwecie za atak moździerzowy wojsk prezydenta Asada na tureckie miasteczko, w którym zginęło 5 osób.


Wyrok na kamerdynera. Paolo Gabriele, który wynosił do mediów poufne dokumenty papieskie, został skazany przez sąd w Watykanie na 3 lata pozbawienia wolności; karę od razu zmniejszono do półtora roku. Gabriele ma odbyć wyrok w areszcie domowym.


Samsung pozywa Apple’a. Koreański koncern jest zdania, że w nowym iPhonie 5 zastosowano nielegalnie osiem jego patentów. Wojna sądowa między gigantami ciągnie się od dwóch lat, w poprzedniej odsłonie górą był Apple, który wykazał naruszenie własnych patentów przez Samsunga.


Reorganizacja sądów, wojna o prokuraturę. Min. Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 niewielkich sądów przekształci się w wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Zmiana, przeciwko której protestuje środowisko prawnicze, samorządy oraz PSL, ma służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej. Równocześnie resort sprawiedliwości przedstawił projekt zmian w ustawie o prokuraturze, wzmacniających kompetencje prokuratora generalnego, a równocześnie poddających go większej kontroli rządu i parlamentu. Tymczasem prokurator generalny podjął decyzję o przeniesieniu z Gdańska do Łodzi śledztwa w sprawie Amber Gold.


PSL za zdrową żywnością. Partia Waldemara Pawlaka złożyła w Sejmie projekt ustawy zakazującej reklamy i sprzedawania w przedszkolach, podstawówkach i gimnazjach tzw. śmieciowej żywności.


Gimnazjaliści na ławie oskarżonych. Pięcioro nauczycieli ze szkoły w Suwałkach zarzuciło 11 uczniom znieważenie ich podczas lekcji – w precedensowej sprawie chodzi m.in. o wulgarne odzywki, rozmowy przez telefon i niewykonywanie poleceń pedagogów.


Wolne za święto w wolne. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zabraniające pracownikom odebrania dnia wolnego za święto przypadające np. w niedzielę są niezgodne z ustawą zasadniczą.


Jeden procent. 43 procent podatników, którzy skorzystali w tym roku z możliwości odpisania 1 proc. swego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego, to rekord, podobnie jak łączna kwota odpisów – 460 mln zł. Najwięcej – ponad 108 mln – otrzymała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.


Transplantologia na rekord. W 2011 r. w Polsce przeszczepiono 1514 narządów, najwięcej w historii; do sierpnia 2012 r. było ponad tysiąc przypadków przeszczepu od zmarłego dawcy i kilkadziesiąt od żywego.


Warszawa w budowie. W centrum stolicy osunęła się ziemia, co zmusiło władze miasta do ewakuacji dwóch kamienic i zamknięcia ruchu na Marszałkowskiej. To drugi w ostatnich miesiącach wypadek związany z budową kolejnej linii metra – w sierpniu 2012 r. doszło do zalania stacji Powiśle i zamknięcia tunelu Wisłostrady.


Dziennikarskie spory. Część członków Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zażądała dymisji swojego szefa Krzysztofa Skowrońskiego po tym, jak poprowadził konferencję PiS, na której Jarosław Kaczyński przedstawił prof. Piotra Glińskiego jako kandydata na premiera.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2012