Reklama

Obłoki srebrzyste nad Szwecją

Obłoki srebrzyste nad Szwecją

24.09.2018
Czyta się kilka minut
Dzięki balonowi badawczemu, specjalnie w tym celu wysłanemu z terytorium Szwecji, udało się precyzyjnie sfotografować rzadkie i spektakularne zjawisko atmosferyczne: obłoki srebrzyste (zdjęcie w prawym górnym rogu).
NASA // KEVIN CHO / WIKIPEDIA.ORG
W

Występują 80 km nad powierzchnią Ziemi, są więc już jedną nogą w przestrzeni kosmicznej. Widać je tuż po zmierzchu lub tuż przed świtem; w Polsce z rzadka goszczą na północnym niebie. Powstają prawdopodobnie wtedy, gdy kryształki lodu rosną na pyle pozostałym z meteorów, które spłonęły w górnej warstwie atmosfery. Na zdjęciu głównym: obłoki nad Sztokholmem. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]