Reklama

Nowi biskupi w Krakowie

Nowi biskupi w Krakowie

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Krakowską kurię czekają zmiany: 14 sierpnia Nuncjatura Apostolska ogłosiła nazwiska dwóch nowych biskupów pomocniczych. Ks. Jan Zając, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, oraz ks. Józef Guzdek, rektor Seminarium Duchownego w Krakowie, zastąpią biskupa Kazimierza Nycza, który niedawno odbył ingres do katedry koszalińskiej. Obaj przyjmą sakrę biskupią w połowie września w łagiewnickim sanktuarium.
-

- Chcę twardo chodzić po ziemi i pozostać zwyczajnym człowiekiem - powiedział “Tygodnikowi" ks. infułat Jan Zając, nowo mianowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Dzięki jego staraniom realizacja papieskiego wezwania do rozwijania “wyobraźni miłosierdzia" przekroczyła w Łagiewnikach poziom budowy okazałej świątyni. Od roku działają tu trzy poradnie, w których specjaliści i wolontariusze uczą, jak mówi ks. Zając, “przekładać miłosierdzie na praktykę". Psychologowie i terapeuci pomagają uzależnionym i ich rodzinom (uruchomiono nawet klub AA), rozbitym małżeństwom oraz ludziom szukającym pomocy w sprawach duchowych. W miarę możliwości udzielana jest pomoc prawna, uruchomiono też specjalną bazę danych z adresami, pod którymi można szukać bardziej specjalistycznych porad.

Ks. Zając urodził się 20 czerwca 1939 r. w Libiążu Małym, na...

8996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]