Rozpoczął się Zjazd Gnieźnieński

Na X Zjazd Gnieźnieński przyjadą przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. Spróbują ocenić kondycję Polski, Europy oraz Kościoła.

06.03.2016

Czyta się kilka minut

Fragment Drzwi Gnieźnieńskich przedstawiający chrzest nawróconych Prusów. / Fot. Wiesław M. Zieliński / EAST NEWS
Fragment Drzwi Gnieźnieńskich przedstawiający chrzest nawróconych Prusów. / Fot. Wiesław M. Zieliński / EAST NEWS

W deklaracji programowej X Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbędzie się w dniach 11-13 marca, czytamy m.in.: „Papież Franciszek wzywa cały Kościół do nawrócenia duszpasterskiego – przejścia od modelu duszpasterstwa skupionego na konserwowaniu tego, co jest, do modelu Kościoła misyjnego, wychodzącego na egzystencjalne peryferie współczesnego świata. Kościół potrzebuje nowego początku. Polska po ponad 26 latach wolności wydaje się coraz bardziej zmęczona.

Wyraźnie wyczerpany został potencjał modernizacyjny. Niezbędny jest nowy zapał do publicznego zaangażowania obywatelskiego. Polska potrzebuje nowego początku.
Zmęczona i bezradna jest także współczesna Europa. Brakuje wizji umożliwiającej rozwiązywanie poważnych problemów pojawiających się zarówno wewnątrz krajów Unii Europejskiej, jak i na zewnątrz. Pojawia się strach przed przybyszami. Europa potrzebuje nowego początku”.

Czas na dyskusje związane z kondycją Kościoła, Europy i Polski jest rzeczywiście wyjątkowy. A pytania nasuwają się same. Do Kościoła – czy w laicyzującym się świecie odgrywa jeszcze swoją istotną rolę? Do Europy, która nie może poradzić sobie z „kryzysem uchodźczym” – czy rzeczywiście jej tożsamość, przez wielu określaną jako chrześcijańską, można ochronić przez zamykanie granic? I wreszcie pytania do Polski, w 1050. rocznicę jej chrztu, i tuż przed wizytą papieża podczas Światowych Dni Młodzieży – czy podczas budowania demokracji nikt nie zapomniał o innych ważnych wartościach: równości, solidarności czy braterstwie.

O tym, jak „nowe początki” w tych trzech światach powinny wyglądać, przez trzy dni rozmawiać będą członkowie Kościoła katolickiego, intelektualiści i publicyści. Wśród nich m.in. kard. Luis Antonio Tagle, metropolita Manili, ważny współpracownik Franciszka, ale też polscy biskupi, m.in. Grzegorz Ryś czy Krzysztof Zadarko, zaangażowany w pomoc uchodźcom przyjeżdżającym do Polski. Także świeccy, Szymon Hołownia i Janina Ochojska, czy zakonnice, s. Małgorzata Chmielewska i s. Manuela Simoes – Portugalka pracująca z migrantami i uchodźcami w różnych krajach Europy.

To, co dotychczas rzadko udawało się w polskim Kościele, czyli wychodzenie z własnych środowisk i podejmowanie próby rozmowy z wyznawcami nie tylko innych religii, ale też ludźmi z nieco innymi poglądami, być może zrealizuje się w Gnieźnie. Gośćmi będą przedstawiciele Kościołów prawosławnych i protestanckich. A udział w jednym z paneli, prowadzonym przez Piotra Żyłkę, redaktora naczelnego portalu Deon.pl, wezmą jezuita Dariusz Kowalczyk i dominikanin Paweł Kozacki.

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”, jeden z organizatorów i prelegent Zjazdu, podkreśla w rozmowie z „Tygodnikiem”, że najbardziej kluczowa w całym wydarzeniu jest modlitwa: – A po drugie wymiar indywidualny. Gdy mówimy o rocznicy chrztu Polski, to przede wszystkim musimy zapytać, czy i jak to zdarzenie działa na nas osobiście. Choć najważniejszym punktem tego spotkania może być modlitwa, bardzo ważna i wyjątkowa, bo ekumeniczna.

Interesująco zapowiada się panel sobotni, zatytułowany „Czy miłosierdzie ma granice?”. Już sam skład prelegentów dowodzi, że dyskusja może przynieść realne rezultaty. O niesieniu pomocy rozmawiać będą m.in. s. Małgorzata Chmielewska, Janina Ochojska, Szymon Hołownia czy bp Krzysztof Zadarko. Można więc liczyć, że głównym tematem rozmowy będą uchodźcy przyjeżdżający do Europy, która coraz śmielej zamyka przed nimi swoje granice.

Janina Ochojska, prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, zauważa, że dotychczas trudno było godzić pozarządowe organizacje pomocowe z kościelnymi dziełami charytatywnymi. – Czasem ma się wrażenie, że ludzie działający w Kościele niechętnie patrzą na NGO, być może przekonani, że to właśnie Kościół ma monopol na niesienie pomocy. To zaproszenie do wspólnej rozmowy o pomaganiu na Zjeździe w Gnieźnie uznaję za nowe otwarcie dla relacji między organizacjami kościelnymi i pozakościelnymi – mówi Ochojska „Tygodnikowi”.

Czym zatem dla niej jest miłosierdzie? – Główne znaczenie ma dla mnie umiejętność okazywania wdzięczności. Wydaje mi się, że jeśli chcemy podziękować za chrzest Polski, to powinniśmy to zrobić przede wszystkim przez gest niesienia innym pomocy, a niekoniecznie budowania kolejnych wielkich świątyń i pomników.

Jak podkreśla Konferencja Episkopatu Polski – X Zjazd Gnieźnieński jest pierwszym wydarzeniem w obchodach rocznicy chrztu Polski. „To właśnie w Gnieźnie papież Jan Paweł II powiedział, że nie będzie jedności Europy, jeżeli nie stanie się ona wspólnotą ducha. Tymczasem Europa, a także coraz bardziej Polska, staje się wspólnotą gospodarczą, polityczną, a brakuje zwornika, który trzyma ludzi, który daje oparcie w sytuacjach kryzysowych” – mówił, zapraszając na Zjazd, abp Henryk Muszyński, prymas senior i inicjator współczesnych spotkań gnieźnieńskich. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2016