Reklama

Nowe mocarstwo, nowa strategia

Nowe mocarstwo, nowa strategia

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Interweniując w Afganistanie i Iraku, USA zastosowały nową strategię: uderzeń uprzedzających. Jakie stanowisko wobec tej koncepcji powinna zająć społeczność międzynarodowa?.
U

Uchwalona ponad pół wieku temu Karta Narodów Zjednoczonych uwzględniała warunki powojenne. Zbudowana na ich miarę ONZ nie przystaje do dzisiejszych realiów. Wymaga remontu, ale nie tylko fasady czy struktury: muszą nastąpić zmiany generalne, dotyczące zasad, misji i zadań. Świat się zmienia, a zwłaszcza warunki bezpieczeństwa. Podstawowe znaczenie mają tu trzy czynniki: po pierwsze, globalizacja i rewolucja informacyjna; po drugie, rozpad dwubiegunowego systemu światowego; po trzecie, erupcja terroryzmu międzynarodowego i nowa era nuklearna.

W nowych warunkach pojawiło się i nowe zagrożenie: międzynarodowy terroryzm, czyli sieć powiązanych wspólnymi celami organizacji, która stała się już nowym światowym “mocarstwem". Ataki z 11 września 2001 r. i z 11 marca tego roku w Madrycie, paraliżujące odbudowę Iraku zamachy i porwania , a ostatnio otwarte groźby...

6407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]