Nowa Huta obudzona

„Jakie jest najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać, żeby pójść do ludzi? To pytanie brzmi: »Kim jest Jezus?«” – tak, podczas mszy kończącej dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne w krakowskiej Nowej Hucie, mówił krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

22.06.2015

Czyta się kilka minut

Spotkanie ewangelizacjne "Jestem". Kraków, Nowa Huta 2015 r. Fot: Monika Łącka /Foto Gość  /
Spotkanie ewangelizacjne "Jestem". Kraków, Nowa Huta 2015 r. Fot: Monika Łącka /Foto Gość /

Nie pytajcie o to, na jakie trafice przeciwności, gdy będziecie wychodzić do ludzi. Pytajcie: »Kim jest Jezus«. My jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Potrafimy w Kościele wymieniać te wszystkie »-izmy«. I to brzmi tak: »sekularyzm«, »modernizm«, »ateizm« i wszystkie inne pieroństwa. Świetnie to opisujemy w Kościele. Jesteśmy w tym specjalistami. No to opisujcie świat w takich kategoriach. Na pewno was to od razu uruchomi do wyjścia. Już to widzę. I pójdziecie do tego świata. Nie pytajcie o to i nie martwcie się tym. Pytajcie o to, kim jest Jezus”.

Kto słuchał biskupa Rysia? Na przykład 16-letni Kamil, długowłosy uczeń jednego z nowohuckich liceów, który na spotkanie w minioną sobotę, w hali sportowej „Hutnika”, przyszedł w koszulce zespołu Iron Maiden. Spotykamy się podczas modlitwy uwielbienia. Zespół gra spokojne pieśni. Ksiądz na scenie przerywa co chwilę, mówiąc: „Zawierzcie swoje życie Bogu”; „On jest waszym ratunkiem”. W hali słuchać szepty modlących się. Kamil oparł się o ścianę, naśladuje stojących obok ludzi w niebieskich koszulkach, z różańcami w rękach i krzyżykami na szyjach. Ma zamknięte oczy, ręce wyciągnięte do góry.

– Co tu robisz? – pytam.

– Modlę się. Wczoraj, w piątek, musieliśmy tu przyjść obowiązkowo. Katecheta kazał. Ale coś pękło. Dobrze się poczułem. I dziś przyszedłem już sam.

To nie pierwsze spotkanie organizowane przez biskupa Rysia i krakowskie wspólnoty ewangelizacyjne. Tym razem celem było, jak mówił biskup, obudzenie Nowej Huty. Najmłodsza dzielnica Krakowa to 15 parafii, mieszka tu 250 tys. ludzi.

– Ewangelizacja ma otwierać na spotkanie z Jezusem – mówi bp Ryś. – Gdy patrzyłem na tych młodych ludzi, którzy słuchali świadectw, robiło to wrażenie. Spowiadaliśmy później długo, chętnych nie brakowało. Dla takich chwil warto organizować ewangelizację. Nawet jeśli nie było tym razem tłumów, to wierzę, że nawet jeśli tylko jeden człowiek, który tu był, doświadczył czegoś wyjątkowego, było warto.

Podobnie jak na spotkaniu w 2012 r., gdy na stadionie Cracovii odbyła się akcja „Jezus na stadionie”, także w Nowej Hucie zjawili się bardzo różni ludzie. Obok Kamila modlili się starsi parafianie. Obok przedstawicieli wspólnot odnowy w Duchu Świętym – ludzie z neokatechumenatu i oaz. Młodzież słuchała świadectw, odbył się turniej piłkarski i warsztaty gospel, a Andrzej Lewek ze wspólnoty Mężczyzn Św. Józefa, prowadził nocną modlitwę dla męskiej części uczestników.

Był też czas na akcje charytatywne.  Podczas mszy, tuż po kazaniu, na ekranie organizatorzy wyświetlili przesłanie od Janiny Ochojskiej z Polskiej Akcji Humanitarnej: „Apeluję do waszych serc o pomoc w zebraniu pieniędzy na zakup 25 ton mąki. Dzięki temu, przez miesiąc, prawie 60 tys. ludzi w Syrii będzie dostawało chleb”.

Wierni zebrali na ten cel 24 164,05 złotych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, autor wywiadów. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii wywiad (2015 r. i 2016 r.) oraz do Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej Mediatory w kategorii "Prowokator" (2015 r.). 

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2015