Reklama

Nieobecni

Nieobecni

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Metropolita Cyryl, przewodniczący wydziału zewnętrznych stosunków kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, podczas niedawnej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Nad tą informacją grekokatolicy przeszliby do porządku dziennego, gdyby nie to, że podobne spotkanie pragnęli odbyć w lutym tego roku członkowie Stałego Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ze zwierzchnikiem UKGK kard. Lubomyrem Huzarem na czele. Na list, wysłany z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, mimo zapytań, nie nadeszła jednak żadna odpowiedź. To dziwne, szczególnie w kontekście roku Polski na Ukrainie. Dziwi tym bardziej, jeśli uwzględni się osobiste wysiłki kard. Huzara zmierzające do rozwiązania sporu wokół Cmentarza Orląt we Lwowie i jego wkład w pojednanie polsko-ukraińskie.
U

Uderzał też brak oficjalnych przedstawicieli Katolickich Kościołów Wschodnich na ostatnim Zjeździe Gnieźnieńskim. Kto jak kto, ale grekokatolicy mieliby wiele do powiedzenia na temat wymiany dóbr Wschód-Zachód i prób budowy jedności.

Ks. BOGDAN PAŃCZAK (Lublin)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]