Reklama

Ładowanie...

Nieobecni

Nieobecni

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Metropolita Cyryl, przewodniczący wydziału zewnętrznych stosunków kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, podczas niedawnej wizyty w Polsce spotkał się m.in. z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Nad tą informacją grekokatolicy przeszliby do porządku dziennego, gdyby nie to, że podobne spotkanie pragnęli odbyć w lutym tego roku członkowie Stałego Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ze zwierzchnikiem UKGK kard. Lubomyrem Huzarem na czele. Na list, wysłany z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, mimo zapytań, nie nadeszła jednak żadna odpowiedź. To dziwne, szczególnie w kontekście roku Polski na Ukrainie. Dziwi tym bardziej, jeśli uwzględni się osobiste wysiłki kard. Huzara zmierzające do rozwiązania sporu wokół Cmentarza Orląt we Lwowie i jego wkład w pojednanie polsko-ukraińskie.
U

Uderzał też brak oficjalnych przedstawicieli Katolickich Kościołów Wschodnich na ostatnim Zjeździe Gnieźnieńskim. Kto jak kto, ale grekokatolicy mieliby wiele do powiedzenia na temat wymiany dóbr Wschód-Zachód i prób budowy jedności.

Ks. BOGDAN PAŃCZAK (Lublin)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]