Reklama

Ładowanie...

Niemcy w internecie

Niemcy w internecie

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Dostęp do internetu jest w Niemczech tańszy i prostszy niż w Polsce; internet stał się za Odrą dobrem już powszechnie dostępnym dla każdego, kto tylko jest nim zainteresowany, a zainteresowanych jest większość Niemców. Stąd oferta niemieckiego - czy szerzej: niemieckojęzycznego - internetu jest bogata. Podajemy kilka wybranych stron, z których większość zawiera zbiory łączników na interesujące tematy.

- popularny portal, odpowiednik polskiego “Onet.pl", z mnóstwem usług, łączników (tzw. linków) i wyszukiwarką. Podobny charakter ma

- “oficjalny" portal niemiecki, odpowiednik “Polska.pl", z bardzo bogatym zbiorem łączników niemal na każdy temat.

- oficjalna strona Bundestagu, izby niższej niemieckiego parlamentu, z bezpłatnym archiwum i łącznikami.

- strona rządu Niemiec, z informacjami oraz zbiorami łączników do instytucji państwowych i publicznych.

- strona Bundeszentrale für politische Bildung, instytucji zajmującej się edukacją obywatelską; tematyczne dossier i zbiory łączników na rozmaite tematy.

i - to oficjalne strony naczelnych instytucji kościelnych Niemiec: katolickiego Episkopatu oraz Rady Kościołów Ewangelickich; prócz informacji zawierają zbiory “kościelnych" łączników. Podobny charakter informacyjny ma , czyli strona miesięcznika “Herder Korrespondenz", wydawanego wspólnie przez katolików i ewangelików w wydawnictwie Herder Verlag (to odpowiednik polskiego “Znaku" czy “Więzi").

oraz - strony publicznych (właściwie: państwowych) rozgłośni radiowych “Deutsche Welle" i “Deutschlandradio", bogate pod względem informacyjnym (m.in. codzienne przeglądy prasy niemieckiej i sporadycznie zagranicznej).

- oficjalna strona niemieckich sił zbrojnych, zawiera dużo materiałów o polityce bezpieczeństwa Republiki Federalnej i stosowne archiwum.

- strona, a właściwie portal konserwatywnego dziennika “Frankfurter Allgemeine Zeitung", który prócz bogatego serwisu informacyjnego (aktualności, dossier tematyczne, zbiory łączników, nowości i recenzje książkowe, a także oferty wydawnicze wszystkich poważnych niemieckich wydawnictw!) oferuje także sporo rozmaitych usług, częściowo odpłatnych; część strony jest po angielsku.

- strona szwajcarskiego dziennika “Neue Zürcher Zeitung", najlepszej niemieckojęzycznej gazety na świecie. Strona bogata pod względem informacyjnym; dziennik ten - udostępniający bezpłatnie tylko część materiałów publikowanych w wydaniu papierowym - posiada w Niemczech aż tuzin korespondentów i współpracowników. Dział międzynarodowy publikuje korespondencje na poziomie, jakiego nie osiagnęła żadna z polskich gazet.

- strona tygodnika “Der Spiegel", choć “Spiegel Online" to nie tylko, a nawet nie przede wszystkim wydanie internetowe tego popularnego magazynu politycznego, lecz także prowadzony na zasadzie komercyjnej bulwarówki, rozbudowany portal informacyjno-dyskusyjny, oferujący najpopularniejszy w Niemczech dziennik internetowy. Minusem jest pomieszanie informacji z komentarzem.

Inna ważniejsza prasa w internecie to: - strona prawicowego dziennika “Die Welt", który jako jedno z niewielu mediów oferuje za darmo całe archiwum prasowe od 1995 r. - strona liberalnego dziennika “Südddeutsche Zeitung". - strona liberalno-lewicowego dziennika “Frankfurter Rundschau". - strona lewackiego dziennika “Die Tageszeitung" (po części bezpłatne archiwum). - strona czołowego dziennika gospodarczego “Handelsblatt". - strona uruchomionego niedawno “Financial Times Deutschland", konkurującego z “Handelsblattem".

- strona liberalno-lewicowego tygodnika “Die Zeit", czołowego pisma inteligencji, ostatnio rozbudowująca ofertę, nakierowaną na intelektualistów.

- strona tygodnika “Junge Freiheit", który nie zasługiwałby na uwagę (gazeta ta ma obecnie ledwie kilka tysięcy egzemplarzy nakładu), gdyby nie to, że jest to główny portal środowisk polityczno-intelektualnych między chadecją (CDU/CSU) a skrajną prawicą. Ma bezpłatne archiwum i księgarnię oraz bazę danych różnych środowisk i organizacji prawicowych wraz z łącznikami do ich stron; wszystko za darmo.

- strona, a właściwie osobny portal bulwarówki “Bild Zeitung", największej gazety Niemiec (5 mln. egzemplarzy nakładu dziennie); portal ten ma charakter komercyjno-rozrywkowy, oferuje rozmaite usługi: od oferty biur turystycznych i wszelkich zakupów online po takie, o których na łamach “TP" pisać nie wypada.

- niezwykle przydatna dla wszystkich osób zajmujących się Niemcami przeglądarka prasowa: po wpisaniu słów-kluczy (np. “Erika UND Steinbach") przeglądarka sama wyszukuje teksty w wydaniach internetowych niemal wszystkich dzienników z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, także z prowincji, dzięki czemu można śledzić faktyczne przemyślenia pani przewodniczącej Związku Wypędzonych na temat Polski, które wygłasza, powiedzmy, do koła wysiedleńców z małego miasteczka w Bawarii.

- najlepszy niemiecki portal prowadzony przez historyków dla historyków, pozwala śledzić niemieckie publikacje i dyskusje historyczne; przeglądarka - która ma podstrony po angielsku i francusku - oferuje codzienny przegląd publikacji historycznych w prasie (także nie-niemieckiej), a także np. tematyczną bazę danych z publikacjami aktualnymi i archiwalnymi oraz bogaty zbiór linków dla historyków. Natomiast inny dobry portal historyczny www.damals.de ukierunkowany jest mniej na historię najnowszą, a bardziej na śledzenie badań i odkryć naukowych.

Księgarni internetowych w Niemczech jest bez liku, i większość z nich dostarcza zakupiony towar za darmo (na terenie Niemiec). Problemem dla obywatela Polski może być - zanim Polska znajdzie się w Unii - zrobienie w nich zakupów, niemniej oto kilka adresów: , , , ,

- strona Niemieckiego Instytutu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, instytucji powstałej niedawno po zreformowaniu rządowych ośrodków eksperckich w Niemczech, mającej charakter “białego wywiadu" i doradzającej głównym organom władzy. Na stronie prezentowane są analizy politologiczne, a także baza linków do podobnych instytucji w innych krajach (część strony po angielsku).

- niemieckojęzyczna wersja portalu www.memri.org ze Stanów Zjednoczonych, prowadzonego przez MEMRI, Instytut Badań nad Bliskim i Środkowym Wschodem: instytucję, której celem jest przełamanie bariery językowej między Zachodem a światem arabskim. Strona ta oferuje tematyczne analizy o krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu, a także przeglądy prasy i omówienia publikacji arabskojęzycznych. Ostatnio instytut MEMRI otworzył swoje biuro w Bagdadzie i oferuje np. (niedostępne chyba gdzie indziej) regularne przeglądy publikacji w nowych mediach irackich.

- strona przydatna zwłaszcza dla dziennikarzy pracujących w Niemczech, którzy szukają internetowych, niemieckojęzycznych narzędzi pracy (np. spisy archiwów, portali tematycznych, książki telefoniczne i mailowe itd.).

Oprac. Wojciech Pięciak

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]