Reklama

Nie z tej ziemi

Nie z tej ziemi

30.01.2006
Czyta się kilka minut
Czy istnieje życie poza naszą planetą? To jedno z najstarszych, najciekawszych i najdonioślejszych pytań naukowych, na które wciąż nie znamy odpowiedzi. Jednocześnie jest to jedno z niewielu głębokich pytań naukowych, które są w pełni zrozumiałe dla szerokiej publiczności.
N

Niczego nie trzeba wyjaśniać, upraszczać, dopowiadać. W takiej samej wersji stawiają je sobie naukowcy i zwykli ludzie. Dla większości odpowiedź, jaka by nie była, niesie głębokie konsekwencje światopoglądowe.

O naturze rzeczy

Czy cud życia zdarzył się raz, czy też życie jest w ogromnym Kosmosie zjawiskiem powszechnym? Czy życie, w sposób konieczny, powstaje zawsze i wszędzie tam, gdzie istnieją odpowiednie warunki fizyczne i chemiczne (temperatura, ciśnienie, skład chemiczny), czy też na Ziemi miał miejsce akt wyjątkowy? Za wyjątkowością przemawia to, że ani nie napotkaliśmy na ślady życia nigdzie w Układzie Słonecznym, ani nie udało się ożywić materii w laboratorium. Za koniecznością przemawia to, że życie pojawiło się na Ziemi niezwykle wcześnie, tuż po uformowaniu naszej planety. Ziemia powstała ok. 4,5 miliarda lat temu,...

16040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]