Reklama

Nie szukaj wolności

Nie szukaj wolności

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Gdy ponad dwadzieścia lat temu stałem na rozdrożu i rozważałem, czy wstąpić do zakonu, próbowałem przekonać Boga, że się do tego nie nadaję: mam życiowe plany, zobowiązania, nie jestem pobożny, a podczas mszy się nudzę. Pamiętam, że przyszedłem pod koniec czerwca na niedzielną mszę świętą i usłyszałem Ewangelię o trzech ludziach mających iść za Panem. Po wyjściu z kościoła zdecydowałem się.
-

---ramka 332749|prawo|1---Zanim uczyniłem ten krok, byłem człowiekiem, dla którego wolność znaczyła wiele. Nie tylko knułem przeciwko komunie, ale nawet nie piłem kawy, bo widziałem, że moi rodzice nie potrafią się bez niej obyć. Nie wyobrażałem sobie, bym mógł bez oporów przyjąć ograniczenia, które niesie życie zakonne. Jednak decyzja wstąpienia, poddania się klasztornej regule, obdarowała mnie poczuciem wolności, którego nie zaznałem nigdy wcześniej.

To oczywisty paradoks. Wydaje się, że człowiek staje się tym bardziej wolny, im mniej jest zależny. Tymczasem chrześcijanin ma w sobie tym więcej wolności, im bardziej poddany jest Chrystusowi. Jeśli dziwią Cię te stwierdzenia, przypatrz się sytuacji, którą opisał Łukasz. Gdy Chrystusa z uczniami nie wpuszczono do samarytańskiego miasteczka, Jakub i Jan chcieli spuścić na nie ogień. Okazało się, jak bardzo...

2820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]