Reklama

Najważniejsze nagrania Tomasza Stańki

Najważniejsze nagrania Tomasza Stańki

02.12.2009
Czyta się kilka minut
Astigmatic (1966 r.)
K

Krzysztof Komeda Quintet

Polish Jazz

Jedno z najważniejszych nagrań Krzysztofa Komedy i Tomasza Stańki (obok nich gra saksofonista Zbigniew Namysłowski i niemiecki kontrabasista Günter Carlsson). Kompozycja tytułowa to 20-minutowa suita. Stańko, choć na początku muzycznej drogi, pokazuje drapieżny pazur. Jego ekstatyczne frazy doskonale korespondują z żywiołową grą Carlssona i rytmicznie akompaniującym fortepianem lidera.

Wysoko cenione jeszcze za życia Komedy nagranie, 28 lat po jego śmierci okrzyknięto w najlepszą i najważniejszą polską płytą jazzową wszechczasów. W dyskografii Stańki nie sposób go pominąć.

Music for K (1970 r.)

Tomasz Stańko Quintet

Polish Jazz

Niecały rok po...

4915

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]