Reklama

Nadżaf: prośba o watykańską mediację

Nadżaf: prośba o watykańską mediację

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Radykalny przywódca irackich szyitów Muktada as Sadr zwrócił się do Jana Pawła II o pomoc w rozwiązaniu konfliktu w Nadżafie, gdzie od kilkunastu dni toczą się walki między bojówkarzami z Armii Mahdiego a wojskami amerykańskimi i irackimi.
S

Szyicki duchowny odpowiedział tym samym na oświadczenie watykańskiego sekretarza stanu, że Stolica Apostolska może wystąpić jako mediator w świętym mieście szyitów, o ile taka prośba zostanie doń skierowana. Przed mikrofonami radia RAI kard. Angelo Sodano tłumaczył, że przez mediację Watykanu rozumie “działania, które mają zachęcić strony do rozmów". Jednocześnie potępił wszelką przemoc, domagając się “poszanowania świętego charakteru miasta". Oddźwięk ze strony szyitów był natychmiastowy. Następnego dnia rzecznik As Sadra oświadczył: “Z zadowoleniem przyjmujemy ofertę Papieża i Watykanu, prosimy ich o rozwiązanie konfliktu".

Krwawe starcia w Nadżafie wybuchły na początku sierpnia, gdy As Sadr zabarykadował się w meczecie-mauzoleum Alego. Oznajmił wprawdzie, że gotów jest wycofać bojowników ze świątyni, jeżeli siły koalicyjne opuszczą jej teren, jednak ani...

2631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]