Nadżaf: prośba o watykańską mediację

Radykalny przywódca irackich szyitów Muktada as Sadr zwrócił się do Jana Pawła II o pomoc w rozwiązaniu konfliktu w Nadżafie, gdzie od kilkunastu dni toczą się walki między bojówkarzami z Armii Mahdiego a wojskami amerykańskimi i irackimi.

29.08.2004

Czyta się kilka minut

Szyicki duchowny odpowiedział tym samym na oświadczenie watykańskiego sekretarza stanu, że Stolica Apostolska może wystąpić jako mediator w świętym mieście szyitów, o ile taka prośba zostanie doń skierowana. Przed mikrofonami radia RAI kard. Angelo Sodano tłumaczył, że przez mediację Watykanu rozumie “działania, które mają zachęcić strony do rozmów". Jednocześnie potępił wszelką przemoc, domagając się “poszanowania świętego charakteru miasta". Oddźwięk ze strony szyitów był natychmiastowy. Następnego dnia rzecznik As Sadra oświadczył: “Z zadowoleniem przyjmujemy ofertę Papieża i Watykanu, prosimy ich o rozwiązanie konfliktu".

Krwawe starcia w Nadżafie wybuchły na początku sierpnia, gdy As Sadr zabarykadował się w meczecie-mauzoleum Alego. Oznajmił wprawdzie, że gotów jest wycofać bojowników ze świątyni, jeżeli siły koalicyjne opuszczą jej teren, jednak ani iracki rząd, ani Waszyngton nie wierzą w jego pokojowe zamiary.

Watykan uzależnia dalsze kroki od postawy przywódcy radykalnych szyitów. “Nie jest jasne, jakie intencje ma As Sadr" - powiedział agencji Asia News nuncjusz apostolski w Bagdadzie, abp Fernando Filoni. Jak wynika z oświadczenia watykańskiego biura prasowego, gdyby Stolica Apostolska podjęła się roli mediatora w Nadżafie, nuncjusz - obok innych irackich biskupów na czele z patriarchą chaldejskim Emmanuelem III - uczestniczyłby w negocjacjach. Ks. Ciro Benedettini, wicedyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, podkreślił gotowość Watykanu do podjęcia mediacji, pod warunkiem, że “istnieje wola wybrania pokojowej drogi rozwiązania konfliktów".

Były szef watykańskiej dyplomacji, kard. Jean-Louis Tauran - w wywiadzie dla dziennika “La Repubblica" - wyraził przekonanie, że prośba zwolenników As Sadra o pomoc Watykanu dowodzi autorytetu moralnego, jakim Papież cieszy się w świecie islamskim. “Wszyscy cenią jego wizję, opartą na zasadzie respektowania praw każdego człowieka, czy to będzie katolik, prawosławny, muzułmanin bądź żyd, jak i praw wszystkich narodów. Wizję wykluczającą, aby ktokolwiek mógł bronić własnych praw kosztem innych" - podkreślił pochodzący z Francji kardynał.

Najgłośniejszą misją mediacyjną Stolicy Apostolskiej było zażegnanie sporu granicznego między Argentyną i Chile w latach 80. Watykan pośredniczył również w rozmowach między Peru i Ekwadorem w 1999 r., wielokrotne mediował na Bliskim Wschodzie, podczas kryzysu libańskiego, a także w Afryce Środkowej oraz byłej Jugosławii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2004