Reklama

Ładowanie...

Nadchodzi wielki krach

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Amerykanom nie opłaca się oszczędzać. Inni ich wyręczają. Równocześnie cały świat finansuje rozwój USA: zarówno ich stopę życiową, jak i bardzo kosztowne inwestycje rozwojowe. Krach, który niechybnie czeka globalną gospodarkę, trzeba zacząć łagodzić już teraz. Tymczasem przywódcy świata wciąż sądzą, że jakoś to będzie.
Z

Zdumiewające, jak chaotycznie dokonuje się globalizacja. Rzecz nawet nie w tym, że nie mamy "światowego rządu". To może i lepiej. Ważniejsze, że nie widać zasad, które by porządkowały ludzkie zamierzenia i działania. Co gorsza, nie ma nawet wyraźnego zrozumienia tego, co się dzieje w tej naszej "wieży Babel" - jak określa gospodarkę światową Lester Thurow w swym światowym bestsellerze "Fortuna sprzyja odważnym", który z kilkuletnim opóźnieniem ukazał się wreszcie w Polsce. Treść książki dobrze oddaje jej motto: "nasza przyszłość nie zależy od gwiazd, ale od zrozumienia ścieżek, jakie wytyczamy". Właśnie. Wytyczamy drogi, ale często nie wiemy, dokąd i co nas tam może spotkać.

Importer ostatniej szansy

Lester Thurow, profesor Harvardu, doradca rządu amerykańskiego, jest jednym z najbardziej znanych (co nie oznacza, że...

12526

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]