Reklama

Nadchodzi telepatia

Nadchodzi telepatia

07.01.2019
Czyta się kilka minut
W 2019 roku interfejs mózg-komputer nie budzi już wielkich emocji – od lat próbuje się uczyć sparaliżowanych pacjentów obsługi komputera albo elektronicznych protez za pomocą rejestrowanej przez komputer aktywności mózgu.
T

Tego typu urządzeń można także użyć do połączenia dwóch mózgów: zarejestrowany wzorzec aktywności mózgu nadawcy zostaje przesłany do odbiorcy, u którego wywołuje się aktywność tych samych struktur mózgowych za pomocą nieinwazyjnych metod przezczaszkowej stymulacji. W 2013 r. Rajesh Rao z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przesłał w ten sposób do mózgu swojego kolegi, Andrei Stocca, znajdującego się w pokoju obok, sygnał wywołujący ruch palcem.

Ci sami badacze udostępnili właśnie w serwisie Arxiv.org nierecenzowany jeszcze raport z kolejnego eksperymentu – tym razem łączącego trzy mózgi. Uczestnicy grali w grę przypominającą tetris. Dwóch z nich obserwowało ekran gry i decydowało, czy obrócić spadający klocek. Trzeci uczestnik, któremu przesyłano sygnały pochodzące z mózgów tamtej dwójki, nie widział ekranu. Miał zdecydować o obrocie klockiem tylko na podstawie otrzymywanych sygnałów.

Autorzy badania twierdzą, że odbiorcy uczyli się sterować klockiem z bardzo dużą poprawnością, potrafili także wskazać bardziej wiarygodnego nadawcę. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]