Reklama

Nad rzeką Hudson

Nad rzeką Hudson

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Henry James: OPOWIADANIA NOWOJORSKIE
P

Powiedzmy od razu: autor „Placu Waszyngtona” nigdy nie wydał takiej książki. Ułożona została przez irlandzkiego pisarza Colma Tóibína (rocznik 1955), który od dawna jest zafascynowany postacią i dziełem Henry’ego Jamesa (1843–1916), a w 2004 roku opublikował „Mistrza”, powieść biograficzną jemu poświęconą.

Przygotowany przez Tóibína wybór zawiera osiem opowiadań zarówno z wczesnego, jak i z późnego okresu twórczości Jamesa, od „Historii pewnego arcydzieła” i „Niezwykłego przypadku” (oba 1868), po „Niezły narożnik”, „Krepową Kornelię” (oba 1909) i „Rundę wizyt” (1910). Do opowiadań dołączył Tóibín powieść „Plac Waszyngtona” (1881), znaną u nas pod tytułem „Dom na Placu Waszyngtona”; teraz otrzymujemy ją w nowym przekładzie.

Czym dla Jamesa – Amerykanina z urodzenia, Europejczyka z wyboru, powracającego wciąż do kontrastu między tymi dwoma światami – był...

4365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]