Reklama

"Myśmy tam żyły jak w jakimś azylu"

"Myśmy tam żyły jak w jakimś azylu"

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Alina Margolis Edelman (w środku)
A

ANKA GRUPIŃSKA: - Kiedy przyjechałaś z Łodzi do Warszawy?

ALINA MARGOLIS EDELMAN: - Mama wysłała nas do Warszawy w listopadzie albo w grudniu 1939, a sama czekała na ojca. (Ona go bardzo kochała. Dopiero jak się wojna skończyła i świat szalał ze szczęścia, to ona się dowiedziała, że ojciec nie żyje). Z Jankiem, moim bratem, zamieszkaliśmy u cioci Heli na Mokotowskiej 3. Mama przyjechała po kilku miesiącach. Ja chodziłam na komplety do dziewczynki, której ojciec pracował w ambasadzie włoskiej. A potem przenieśliśmy się do getta. Tych przenosin nawet nie pamiętam. Pamiętam, jak to było w getcie.

- Jak?

- Ja z nimi byłam bardzo krótko, bo mama mi tę szkołę pielęgniarską załatwiła, i ja się przeniosłam do internatu. To było świetne. Bo to miejsce było eksterytorialne. Wiesz, w tej szkole były...

16824

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]