Reklama

Msze w pandemii transmitowane masowo

Msze w pandemii transmitowane masowo

03.05.2021
Czyta się kilka minut
A

Aż cztery na dziesięć parafii prowadziło transmisje online mszy podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z WSIiZ w Rzeszowie, UW oraz KUL. Autorzy zaznaczają, że parafie stanęły przed trudnym wyzwaniem z dnia na dzień.

W diecezjach, w których biskupi zachęcali do prowadzenia transmisji, ich odsetek był wyższy (46 proc.) niż w tych, w których takich zachęt zabrakło (38 proc.). Wśród największych polskich parafii ponad 75 proc. transmitowało niedzielne msze, a spośród najmniejszych 18 proc. Podobne różnice odnotowano między miejskimi a wiejskimi parafiami. Istotne było też położenie geograficzne – najmniej transmisji było w Polsce północno-wschodniej oraz północno-zachodniej, najwięcej zaś w regionie północno-centralnym oraz południowo-centralnym. Parafie zakonne transmitowały msze znacznie częściej niż diecezjalne (69 proc. i 39 proc.).

Jak podkreślają autorzy, tak duża skala transmisji jest przełomem w dotychczasowej praktyce Kościoła. Badanie, opublikowane na łamach czasopisma „Religions”, przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1533 parafii z 41 diecezji. ©℗


CZYTAJ TAKŻE: Kościół wobec epidemii >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]