Reklama

Msze w pandemii transmitowane masowo

Msze w pandemii transmitowane masowo

03.05.2021
Czyta się kilka minut
A

Aż cztery na dziesięć parafii prowadziło transmisje online mszy podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z WSIiZ w Rzeszowie, UW oraz KUL. Autorzy zaznaczają, że parafie stanęły przed trudnym wyzwaniem z dnia na dzień.

W diecezjach, w których biskupi zachęcali do prowadzenia transmisji, ich odsetek był wyższy (46 proc.) niż w tych, w których takich zachęt zabrakło (38 proc.). Wśród największych polskich parafii ponad 75 proc. transmitowało niedzielne msze, a spośród najmniejszych 18 proc. Podobne różnice odnotowano między miejskimi a wiejskimi parafiami. Istotne było też położenie geograficzne – najmniej transmisji było w Polsce północno-wschodniej oraz północno-zachodniej, najwięcej zaś w regionie północno-centralnym oraz południowo-centralnym. Parafie zakonne transmitowały msze znacznie częściej niż diecezjalne (69 proc. i 39 proc.).

Jak podkreślają autorzy, tak duża skala transmisji jest przełomem w dotychczasowej praktyce Kościoła. Badanie, opublikowane na łamach czasopisma „Religions”, przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1533 parafii z 41 diecezji. ©℗


CZYTAJ TAKŻE: Kościół wobec epidemii >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]