Reklama

Mówi sekretarz

Mówi sekretarz

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Niemiecki tygodnik "Rheinischer Merkur opublikował wywiad z prywatnym sekretarzem Benedykta XVI, ks. Georgiem Gänsweinem. Kapłan przyznaje, że zawsze ma tremę, gdy staje przed Papieżem, ale jednocześnie w ciągu minionych 15 miesięcy wytworzyły się między nimi "przyjazne i niemal rodzinne stosunki.
Benedykt XVI i Georg Gaenswein
K

Ks. Gänswein nie dostrzega większej różnicy między Benedyktem XVI a prefektem Kongregacji Nauki Wiary kard. Ratzingerem. Przyznaje wprawdzie, że ze względu na swą specyfikę każdy z tych urzędów wpływa na osobę, "ale osobowość, przyjazny stosunek i promieniowanie ducha pozostają takie jak dawniej". Papieski sekretarz określa siebie jako człowieka niecierpliwego, a wśród swoich pozytywnych cech wymienia dążenie do celu, poprawność i bezpośredniość. Przyznaje, że niechętnie wyrzekłby się sportu i ruchu, a zwłaszcza górskich wędrówek. Początkowo złościł się na włoskie i międzynarodowe czasopisma, które nazwały go "Don Giorgio" i "piękny Georg", ale później postanowił ignorować tego rodzaju określenia. "Sądzę, że z czasem ludzie zaczynają zwracać mniejszą uwagę na stronę zewnętrzną, a większą na wartości wewnętrzne" - powiedział. Na pytanie o stosunek do kobiet odparł, że "nigdy...

2568

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]