Reklama

Ładowanie...

Minister Kamiński zdecyduje o wstępie na granicę

Minister Kamiński zdecyduje o wstępie na granicę

06.12.2021
Czyta się kilka minut
W

W ostatnim dniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią Sejm uchwalił ustawę pozwalającą przedłużyć zakaz wstępu na te tereny. Głosami posłów PiS i Kukiz’15 odrzucone zostały wszystkie poprawki senackie, zmierzające do ułatwienia pracy dziennikarzom, lekarzom oraz organizacjom charytatywnym, a także te zwiększające rekompensaty dla lokalnych firm. Zdaniem wielu prawników, także tych parlamentarnych, ustawa o ochronie granicy może być niezgodna z konstytucją, gdyż o wjeździe do strefy nadgranicznej będzie decydował wyłącznie minister spraw wewnętrznych lub działający w jego imieniu lokalni komendanci Straży Granicznej. Jeśli wydadzą decyzję odmowną, nie będzie można się od niej odwołać. Ponadto, zakaz dostępu nad granicę może być wprowadzony bezterminowo. W efekcie urzędnicy otrzymają szersze kompetencje niż prezydent, który może co prawda wprowadzić stan wyjątkowy (na terenie całego kraju lub w jego części), ale na czas nie dłuższy niż trzy miesiące. Takiego ograniczenia nie ma w uchwalonej w ub. tygodniu ustawie. Poza tym nowe przepisy pozwalają blokować dostęp nie tylko do gmin przy granicy, ale także sąsiednich, znajdujących się do 15 km od granicy. Przekazy stamtąd zobaczymy zapewne tylko w TVP. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]