Reklama

Miasto nie całkiem Wolne

Miasto nie całkiem Wolne

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Stanisław Grodziski: RZECZPOSPOLITA KRAKOWSKA, JEJ LATA I LUDZIE
Z

Zajmowała powierzchnię mniejszą niż połowa Luksemburga, istniała trzydzieści lat, od Kongresu Wiedeńskiego do roku 1846, i nie była niepodległym państwem, raczej kondominium trzech mocarstw zaborczych. Mimo to Rzeczpospolita Krakowska (Wolne Miasto Kraków) stanowi, jak pisze autor, „godny pamięci fragment dziejów nie tylko polskich, ale i Europy czasów Świętego Przymierza”.

Powodem może być już sam jej ustrój, nietypowy w epoce Restauracji, choć oparty na konstytucji narzuconej z zewnątrz. Na czele Wolnego Miasta stał Senat, złożony z prezesa i senatorów częściowo delegowanych przez kapitułę biskupią i Uniwersytet, a częściowo wybieranych przez Zgromadzenie Reprezentantów (nader niedoskonały odpowiednik sejmu). Profesor Grodziski opisuje praktykę ustrojową, często odbiegającą od konstytucyjnych założeń, objaśnia rolę, jaką w kondominium pełnili rezydenci „...

4262

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]