Reklama

Męczennicy z Pariacoto

Męczennicy z Pariacoto

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Piętnaście lat temu, w sierpniu 1991 r., terroryści z ugru­powania Sendero Luminoso otoczyli klasztor w Pariacoto, a następnie związali i wywieźli samochodami za wioskę dwóch zakonników. Po kilku dniach znaleziono ciała porwanych, a przy nich kartkę z napisem: "Tak umierają sługusy imperializmu.
P

Pariacoto to wioska w Andach, w prowincji Huaraz. Od 1988 r. pracowali tu krakowscy franciszkanie - o. Jarosław Wysoczański, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek. O. Strzałkowski decyzję o wyjeździe na misje podjął podczas studiów teologicznych. O. Toma-szek podobne zamiary zgłaszał już w pro-śbie o przyjęcie do zakonu. Gdy tylko otrzymali pozwolenie, wyjechali do Peru.

Oprócz pracy duszpasterskiej franciszka-nie zajmowali się w Pariacoto działalnością charytatywną. Zbudowali instalacje wodne i kanalizację, uruchomili agregat prądotwórczy. Mieszkańcy wioski chętnie przychodzili pomagać przy remoncie świątyni i domu parafialnego. O. Zbigniew troszczył się o ich zdrowie (w okolicy panowała epidemia cholery), o. Michał pracował z dziećmi i młodzieżą w założonej przez zakonników szkole.

Przyjaciel obu zakonników, o. Ignacy Tomaszewski,...

2632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]