Reklama

Margines nowoczesności

Margines nowoczesności

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Jadę do Kędzierzyna-Koźla drogą wojewódzką 408 i myślę o tym, dlaczego od pewnego czasu, podróżując po Polsce, wybieram drogi mniejsze, wolniejsze, którymi dociera się do celu w ostatniej chwili.
B

Bywa, że nadkładam ładnych parę kilometrów, żeby przejechać przez las czy przez małą miejscowość, w której nigdy nie byłem i której nazwa z niczym mi się nie kojarzy, i chociaż nie jestem głodny, a w samochodzie mam butelkę wody mineralnej, zatrzymuję się w tej miejscowości przy jedynym sklepie, żeby kupić cokolwiek: bułkę, dwa jabłka, napój energetyzujący - albo gazetę, jeśli sklep akurat prowadzi gazety.

Jadę i myślę o tej skłonności, by co jakiś czas porzucać główne dla pobocznego, wygrane dla przegranego, będące na widoku - dla marginesu. Znajdowałem tę skłonność m.in. w felietonach Michała Olszewskiego publikowanych na łamach krakowskiego dodatku "Gazety Wyborczej", znajduję i teraz w jego książce "Zapiski na biletach", która z tych felietonów wyrosła. U Michała zresztą to więcej niż skłonność, może to nawet rodzaj powinności, licho go wie. Gdzie toczy...

3373

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]