Reklama

Mamy najgorsze powietrze w Unii

Mamy najgorsze powietrze w Unii

10.12.2018
Czyta się kilka minut
W trakcie szczytu COP24 w Katowicach prezes NIK przedstawił informacje o kontrolach jakości powietrza przeprowadzanych w Polsce w latach 2014-17.
PANSG / WIKIPEDIA.ORG
N

Nie były zaskakujące: powietrze w naszym kraju jest najgorsze w UE. Do najbardziej zanieczyszczonych miast pyłami PM10 należą Wodzisław Śląski, Nowa Ruda, Kraków, Opoczno, Nakło nad Notecią, Starogard Gdański, a benzo(a)pirenem Nowa Ruda, Rybnik, Opoczno, Kościerzyna; w sumie na 50 europejskich miast z najgorszym powietrzem 36 to miasta polskie.

Realna poprawa – twierdzą kontrolerzy NIK – jest możliwa tylko dzięki ograniczeniu wykorzystywania paliw stałych. Niestety, walka ze smogiem nie jest priorytetem rządu (a Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska powierza się inne zadania, np. związane z drogami lokalnymi), środki na nią przeznaczane są zaś zbyt małe. Wielkim problemem pozostaje ubóstwo energetyczne: „Dzisiaj rzeczywiście część osób nie wymienia pieca, kupuje odpady czy wręcz pali śmieci ze względów ekonomicznych” – mówił szef NIK.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu smogu rocznie umiera 400 tys. Europejczyków, w tym 46 tys. Polaków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]