Reklama

Mały Manifest

Mały Manifest

07.09.2014
Czyta się kilka minut
M

MAŁY MANIFEST został napisany i odczytany przez Tadeusza Kantora w związku z przyznaniem mu nagrody im. Rembrandta, której wręczenie odbyło się 8 kwietnia 1978 r. w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach.
W „Małym manifeście” artysta przedstawia źródła swoich inspiracji i postawy artystycznej.

Jak donosił „Tygodnik Powszechny” z datą 9 kwietnia 1978 r.:
W POLSCE
▪ Z przemówienia sejmowego premiera Piotra Jaroszewicza: „W sumie w okresie 5 lat import zbóż i pasz kosztuje nas prawie 4,5 mld dolarów. Pogorszyło się saldo obrotów artykułami rolno-spożywczymi w handlu zagranicznym. Zrobiło się ono z dodatniego w wysokości 135 mln dolarów w 1973 roku ujemnym w wysokości 600 mln dolarów w roku 1978”.
NA ŚWIECIE
▪ Po raz pierwszy od blisko 2300 lat podjęto prace konserwacyjne słynnego Muru Chińskiego.
▪ Leonid Breżniew w towarzystwie ministra obrony marszałka Dmitrija Ustinowa odbywa podróż po radzieckim Dalekim Wschodzie.
▪ Prokuratura rzymska wydała nakaz aresztowania znanego producenta filmowego Carlo Pontiego, oskarżonego o nielegalny wywóz kapitału z Włoch.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]