Reklama

„Malczewski i inni...” w Lublinie

„Malczewski i inni...” w Lublinie

20.04.2003
Czyta się kilka minut
M

Malarstwo polskie pierwszej połowy XX wieku z kolekcji Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni w 750-lecie lokacji miasta pokazano w galerii sztuki „Wirydarz” Lubelskiej Szkoły Biznesu. Kuratorzy wystawy - Jan Flasza i Piotr Zieliński - wybrali do prezentacji kilkadziesiąt obrazów wybitnych malarzy działających na przełomie XIX i XX w., m.in. Jacka Malczewskiego (wśród nich autoportret w zielonej, fantazyjnej zbroi), Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera, Leona Wyczółkowskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa. Towarzyszą im prace malarzy bocheńskich tego okresu: Ludwika Stasiaka, Marcina Samlickiego i innych.

Z Marcinem Samlickim (1878-1945) - malarzem, krytykiem sztuki i pedagogiem, utrzymującym rozległe kontakty towarzyskie i artystyczne - związane są początki kolekcji bocheńskiego muzeum. Uzyskując obrazy drogą wymiany, od swoich przyjaciół...

1855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]