Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

MAKOM. Esencja miejsca

MAKOM. Esencja miejsca

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Wystawa w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie
Cergy-Pontoise, Francja, 1980 Fot. Lionel Pages // MCK
H

Hebrajskie słowo MAKOM jest niezwykle wieloznaczne – w tym jednym wyrazie zawiera się cały kalejdoskop znaczeń, od dosłownych po filozoficzne. W znaczeniu podstawowym jest to przestrzeń zajęta bądź mogąca zostać zajętą przez człowieka lub obiekt; słowo to oznacza również zamieszkany przez ludzi obszar miejski lub wiejski. W znaczeniu bardziej uniwersalnym makom jest jednym z imion Boga i całej Natury: „Nie ma roztargnienia w obliczu HaMakom (Boga)” (midrasz do Pieśni nad Pieśniami). Boga określa się jako Makom, Miejsce, ponieważ zgodnie ze słowami mędrców zapisanymi w Misznie i Talmudzie, starożytnych księgach religii żydowskiej, jest On obecny w każdym miejscu wszechświata. DANI KARAVAN odwołuje się do wszystkich tych znaczeń i tworzy z nich kamień węgielny swojej sztuki.

WYSTAWA „MAKOM. DANI KARAVAN. ESENCJA MIEJSCA”

w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25) wtorek–niedziela, godz. 11.00–19.00 od 27 czerwca do 20 września 2015 r.
Kuratorzy: Monika Rydiger, Hagai Segev Album „Dani Karavan”, towarzyszący wystawie, dostępny także pod adresem www.mck.krakow.pl/ksiegarnia

Na okładce: Francja. „Axe Majeur” w Cergy. To trzykilometrowa trasa, ulubione miejsce spacerowiczów i uprawiających jogging. Wyznaczają ją zaprojektowane przez Daniego Karavana przestrzenne dominanty. Wieża widokowa, wielka kolumnada, rozłożyste schody, czerwony most, piramida na wodzie intrygują formą i kolorem, pozostawiając przechodnia w niepewności, czego doświadcza: estetycznego przeżycia czy walorów praktycznej formy.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]