Reklama

Łzy obrócić w energię

Łzy obrócić w energię

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Wojna trwa tu od 30 lat: domowa, z ZSRR, z talibami. Niesie nie tylko śmierć i rany, lecz także traumatyczne przeżycia, których doświadczyły miliony Afgańczyków. Amatorski teatr robiony przez ofiary i dla ofiar pomaga w uporaniu się z tymi doświadczeniami.
K

Kiedyś był tu Ośrodek Kultury Rosyjskiej; gmach jest zrujnowany. Ale dziś ożywa. Sala zapełnia się ludźmi, pod dyskretnym okiem ochroniarza. Kabul nadal nie jest miastem bezpiecznym. A to, co za chwilę się rozegra, może być nie na rękę wielu ludziom - nie tylko talibom.

A rozegra się teatralna premiera, w której aktorami są amatorzy: poszkodowani przez wojnę. Przy wsparciu zawodowego aktora przygotowali spektakl oparty na swych przeżyciach. Wszystko jest chaotyczne. Scenografia - pogrążająca scenę w czarnych barwach - na miarę możliwości. Ale ważni są ludzie - ci na scenie i ci na widowni.

A ty co byś zrobił?

Każda scena zaczyna się podobnie: aktorzy ustawiają się pod ścianą, nieruchomi - jak zastygły, zakodowany w pamięci obraz wydarzenia, które za chwilę odegrają. Nie ma taryfy ulgowej. Emocje są napięte,...

7734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]