Reklama

Ludzie w ruchu, czyli kronika migracyjna

Ludzie w ruchu, czyli kronika migracyjna

04.02.2019
Czyta się kilka minut
W

WIDMO PROCESU. Sąd w Agrygencie uznał, że wicepremier Włoch Matteo Salvini może być sądzony z paragrafu za porwanie. Chodzi o wydany przez niego 177 migrantom zakaz zejścia z okrętu straży przybrzeżnej, który w sierpniu 2018 r. przybił do portu w Katanii. Polityk chciał tak zmusić do przyjęcia pasażerów inne państwa. Uprzednio cieszył się na proces, twierdząc, że jest dumny z tego, iż „broni swojego kraju”, teraz jednak poprosił prokuratorów o wycofanie sprawy.

SILA AZYLU. Skończyło się 96-dniowe nabożeństwo odprawiane przez ok. tysiąc pastorów i wolontariuszy w kaplicy protestanckiej w Hadze. Jego celem było uchronienie rodziny z Armenii (na zdjęciu) przed deportacją. W Holandii służby nie wchodzą do świątyń podczas uroczystości religijnych. Władze zgodziły się ponownie rozpatrzyć sprawę.

WROTA ŁEZ. 58 osób zginęło a ok. 80 uznano za zaginione po tym, gdy 29 stycznia dwie łodzie zatonęły niedaleko wybrzeża Dżibuti. Co roku tysiące mieszkańców Rogu Afryki, motywowanych nadzieją na znalezienie pracy w rejonie Zatoki Perskiej, podejmuje podróż przez znaną z silnych prądów cieśninę Bab al-Mandab (arab. Wrota Łez) między Dżibuti a Jemenem.

WŚRÓD PRZYJACIÓŁ TYLKO GÓRY. Behrouz Boochani, irański Kurd przetrzymywany latami przez Australię w ośrodku dla azylantów na wyspie Manus (Papua-Nowa Gwinea), został laureatem prestiżowej Victorian Premier’s Literary Award. Dostał ją za książkę „No Friend But the Mountains” napisaną przy pomocy aplikacji WhatsApp. Czekający na decyzje ws. azylu przebywają w prowadzonych przez Australię ośrodkach na wyspach Pacyfiku. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]